Wróć na górę
Włącz ekomyślenie i poznaj budowę akumulatora!
12
07.2019

Włącz ekomyślenie i poznaj budowę akumulatora!

Wiedza o tym, z czego zbudowany jest akumulator jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim pomaga nam ona zrozumieć związane z akumulatorem zasady bezpieczeństwa, jak również to, co należy z nim zrobić, kiedy ulegnie zużyciu. Recykling, czyli proces ponownego wykorzystania zawartych w akumulatorze materiałów i substancji, jest bowiem pochodną tego, z czego jest on zrobiony.

Ale do rzeczy! Ten bardzo istotny element naszego samochodu zbudowany jest z 6 ogniw, o jednostkowym napięciu rzędu 2,1 V. Punktem wyjścia do powstania ogniwa jest ołów, z którego powstają kratki, pełniące później rolę elektrod. Obecne procesy produkcyjne oparte są na metodzie odlewania oraz nowszych metodach: cięto-ciągnionej lub sztancowania, co ma wpływ na odporność kratki na korozję i umożliwia uzyskanie większej wartości prądu ruchowego w akumulatorze. Następnie na gotową kratkę nakładany jest materiał aktywny, czyli tlenek ołowiu, który sprawia, że nasza płyta staje się elektrodą dodatnią lub ujemną. By zapobiec ich kontaktowi, a tym samym zwarciu, płyty oddzielone są separatorami lub – jak w przypadku akumulatora AGM – specjalną matą, wykonaną z włókna szklanego. Tak przygotowane ogniwo jest finalnie zanurzane w elektrolicie, który jest substancją silnie żrącą i potencjalnie niebezpieczną zarówno dla nas, jak i dla naszego samochodu oraz środowiska naturalnego.

Mając świadomość tego, z jak groźną substancją mamy do czynienia, warto zadbać o to, by we właściwy sposób pozbyć się starego lub zużytego akumulatora. Oddając go do punktu sprzedaży lub specjalistycznego punktu zbiórki, dbamy jednak nie tylko o stan i przyszłość środowiska naturalnego. To również potencjalna korzyść dla naszej kieszeni. Zdając bowiem zużyty akumulator, przy wymianie starego  na nowy, unikamy opłaty depozytowej, dzięki czemu więcej pieniędzy zostaje w portfelu kierowcy.

A o czym trzeba pamiętać przy wyborze akumulatora? Przede wszystkim o zaleceniach producenta i zapotrzebowaniu energetycznym naszego samochodu. Wybór akumulatora o większej pojemności nie zawsze oznacza większą efektywność, dlatego myśląc perspektywicznie o jego żywotności, skonsultujmy swoją decyzję z ekspertem!