Wróć na górę
Jak długo ładować akumulator?
#22
porada

Jak długo ładować akumulator?

Na pytanie: jak długo ładować akumulator samochodowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż czas ładowania zależy zarówno od stopnia rozładowania akumulatora, jak i rodzaju prostownika (prostownik z regulacją lub tzw. inteligentny). Najbezpieczniejsze (i najszybsze) jest ładowanie inteligentnym prostownikiem ze sterownikiem elektrycznym prądu i stabilizacją napięcia. Takie urządzenie ładuje akumulator tylko do bezpiecznego poziomu 14,4 V, a następnie po 2 godzinach od osiągniecia tego poziomu, przechodzi w tryb ładowania konserwacyjnego, nie dopuszczając tym samym do zarówno przeładowania, jak i ponownego rozładowania akumulatora.

Czy wiesz, jak…

ładować różne rodzaje akumulatorów (ładowanie za pomocą prostownika z regulacją natężenia)? Oto kilka wskazówek:

1. Akumulator konwencjonalny:

  • ustawienie prądu: wartość równa 10% pojemności akumulatora [dla akumulatora 100 Ah – 10 A];
  • czas ładowania: do momentu, gdy napięcie jest stałe – 14,4 V (2 h lub dłużej).

2. Akumulator hermetycznie zamknięty (VRLA), tj.  wykonany w technologii AGM lub żelowej:

  • w pierwszym etapie użyj prądu stałego 10-20 A, aż do osiągnięcia napięcia 14,4V,
  • Następnie przy ustabilizowanym napięciu 14,4 V, gdy bez ograniczenia prąd będzie wynosił poniżej 2% pojemności nominalnej akumulatora, w końcowym etapie należy ładować akumulator prądem stałym o wartości stanowiącej 2% pojemności akumulatora w czasie 2 godz.
  • podczas całego okresu ładowania temperatura akumulatora nie może przekroczyć 50° C.

Co jeszcze jest istotne w kwestii tego, jak długo ładować akumulator samochodowy? W obu przypadkach (A i B) ważne jest, aby akumulatory pozostawić na co najmniej 12 godzin po odłączeniu od prostownika.

Akumulator żelowy — jak go ładować?

Na popularności zyskują coraz bardziej akumulatory żelowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku maszyn z dużym zapotrzebowaniem na energię. Stanowią wręcz znakomite, uzupełniające źródło mocy, zasilające urządzenia elektryczne pojazdów posiadających większą ich ilość, np. w karetkach i samochodach policyjnych. W ich przypadku ładunek powstaje podczas ruchu pojazdu, silnika oraz za pomocą ładowarek.

Jak ładować akumulator żelowy? Urządzenie to powinno być ładowane zgodnie ze wskazówkami producenta. Wartości graniczne prądu ładowania, maksymalnego napięcia ładowania oraz minimalnego napięcia w trybie przechowywania w postaci wartości cyfrowych zawiera zwykle opis na etykiecie produktu. Jeśli chodzi o akumulator żelowy i to, jak go prawidłowo ładować, należy zaznaczyć, iż często nie nadają się do tego akcesoria do ładowania zwykłych akumulatorów, dlatego niewskazane jest stosowanie tradycyjnej ładowarki bez adekwatnych modyfikacji.

Akumulatory żelowe są wrażliwe na częste rozładowywanie się. Bardzo istotne jest, aby nie pozwolić przy tym na całkowite rozładowanie akumulatora, ani przechowywać go w stanie całkowitego rozładowania. Konsekwencją takiego postępowania jest zmniejszenie zdolności magazynowania energii, a co za tym idzie — skrócenie jego żywotności.