Wróć na górę
Dlaczego zimą samochody nie odpalają?
#26
porada

Dlaczego zimą samochody nie odpalają?

Wielu kierowców choć raz borykało się z problemem uruchomienia swojego pojazdu, który w wielu przypadkach narasta wraz ze spadkiem temperatury.

W naturalny sposób liczni kierowcy stawiają pytanie, dlaczego samochód nie odpala zimą, jakie są tego przyczyny i czy istnieją przeciwko temu jakieś środki zaradcze? Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniu.

Stan akumulatora, gdy samochód nie odpala zimą

Częstym powodem nieodpalania samochodu zimą jest niedyspozycja lub awaria akumulatora. Dzieje się tak, ponieważ moc akumulatora spada wraz ze spadkiem temperatury. Dlaczego? Akumulator zawiera elektrolit, który w niskich temperaturach trudniej przenika przez masę czynną, co sprawia, że pojemność akumulatora jest niższa i wszelkie procesy (także ładowanie) zachodzą wolniej. Niskie temperatury nie sprzyjają doładowaniu się akumulatora i powodują, że akumulator nie dostarcza energii niezbędnej do rozruchu silnika. Ponadto w akumulatorze częściowo rozładowanym, w temperaturach poniżej 0°C, elektrolit może zamarznąć, co nieodwracalnie uszkadza akumulator.

Także sprawny i naładowany akumulator w temperaturze 0˚C może mieć obniżoną sprawność (nawet do 80%). Im niższa temperatura, tym gorzej, np. gdy spada do -15˚ C, sprawność akumulatora wynosi ok. 70%, a przy -25˚ C tylko 60%. W przypadku akumulatorów mocno eksploatowanych, z jakiegoś powodu niedoładowanych lub po prostu starszej daty, procentowy wskaźnik sprawności może być jeszcze niższy. To wówczas akumulator daje pierwsze sygnały o swojej niemocy – właśnie w postaci problemów z rozruchem.

Czy wiesz, że…

Według statystyk ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) ponad połowa awarii w samochodach jest związana z system elektrycznym (akumulator, alternator, rozrusznik, światła). Odsetek ten wzrasta wraz z przyrostem dodatkowego wyposażenia wymagającego zasilania z akumulatora, czyli wraz z pojawianiem się na rynku coraz nowocześniejszych i bogato wyposażonych pojazdów.

Zastanawiasz się, dlaczego samochód nie odpala zimą i jak ograniczyć lub wyeliminować to uciążliwe zjawisko? Dobrym sposobem jest zainwestowanie w wysokiej klasy akumulator. Jednym z zasadniczych celów, jakimi kierują się obecnie najlepsi producenci, jest ciągłe doskonalenie wyrobów i dążenie do zwiększania wydajności. W tym celu szczególnie w produktach renomowanych marek stosowane są najnowsze rozwiązania technologiczne, aby z sukcesami tworzyć akumulatory nowej generacji.

Bez wątpienia do nowatorskich rozwiązań zalicza się specjalna technologia produkcji wzmocnionej kratki w kształcie rombu – tzw. kratki 3DX. W jej wyniku aktywna masa jest silniej związana z kratką, zaś akumulator wykazuje dużo lepsze parametry techniczne oraz dłuższą żywotność.

Warto ponadto zwrócić uwagę na modele, które ładują się szybciej. Właśnie ten parametr podwyższa rewolucyjna technologia Carbon Boost. W jej efekcie płyty ujemne pokrywane są warstwą specjalnego węgla. Przyspiesza on rozpuszczanie niepożądanych cząstek siarczanu, utrudniających kontakt z elektrolitem, gwarantując w ten sposób doskonałe przewodnictwo. Testy wykazały, iż akumulatory, w których została zastosowana Carbon Boost, ładują się aż do 1,5 razy szybciej.

Praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych pojazd pozwalają uruchomić akumulatory Futura. W porównaniu ze standardowymi odpowiednikami doskonale radzą sobie z dużymi wahaniami temperatur oraz innymi niekorzystnymi czynnikami pogodowymi.

Wyjątkowo wysokie parametry tego wyrobu, uzyskiwane dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod produkcji, skutecznie przyczyniają się do tego, by samochód odpalał zimą bez najmniejszego kłopotu.