Wróć na górę
28
02.2014

Wyprowadź auto z poślizgu

Poślizg nadsterowny to jedna z najczęściej występujących niebezpiecznych sytuacji na śliskiej drodze. Kluczem do wyjścia z niej obronną ręką jest wiedza i praktyka, dlatego też szkoły jazdy w całej Polsce oferują specjalistyczne kursy, mające na celu nauczenie kierowców bezpiecznego wyjścia z poślizgu.

W poślizg nadsterowny najczęściej można wpaść, pokonując zakręt. Mówimy o nim wtedy, gdy tył pojazdu zaczyna „uciekać” na zewnątrz zakrętu, zaś przód do wnętrza zakrętu. Przyczyną poślizgu nadsterownego jest utrata przyczepności tylnych kół przy jednoczesnym zachowaniu częściowej lub całkowitej przyczepności kół przednich – wówczas samochód zaczyna obracać się wokół osi przednich kół.
 
W ramach zajęć z doskonalenia techniki jazdy w Szkole Jazdy Renault uczestnicy ćwiczą m.in. szybką pracę rąk na kierownicy, jazdę po kręgu poślizgowym, omijanie przeszkody, jazdę na trolejach czy wyprowadzanie samochodu z poślizgu. – Kierowcom, którym zależy na zdobyciu umiejętności na najwyższym poziomie, proponujemy szkolenie VIP, ponieważ odbywa się w trybie indywidualnym, a trener jest do wyłącznej dyspozycji kursanta. Szkolenia tego rodzaju są bardzo intensywne. Instruktor dopasowuje poziom trudności ćwiczeń do umiejętności i preferencji uczestnika. Zajęcia te kształtują prawidłowe nawyki i zmniejszają ryzyko udziału w wypadku – podsumowuje trener Szkoły Jazdy Renault.
 
Z kursów doskonalących technikę jazdy (nie tylko w warunkach zimowych) bardzo często korzystają firmy, ale bywa także, że klienci indywidualni rezerwują szkolenia dla swoich dzieci, które właśnie otrzymały prawo jazdy, aby zaszczepić im prawidłowe nawyki i zmniejszyć ryzyko udziału w wypadku.
Źródło: Renault