Wróć na górę
Zimowe zagrożenia dla kierowców
22
10.2012

Zimowe zagrożenia dla kierowców

Choć do zimy jeszcze daleko, już dziś mamy do czynienia z niższymi temperaturami i większym parowaniem szyb w aucie – a to tylko przedsmak tego, co szykuje zima dla każdego kierowcy.

Absolutnie niezbędna jest skrobaczka do szyb i zmiotka do śniegu. Jeżeli nie masz ochoty na poranną gimnastykę przy samochodzie, lepszym wyjściem będzie płyn odmrażający (przy okazji unikniesz ewentualności porysowania szyby). Śnieg usuwamy także z reflektorów, tablicy rejestracyjnej i dachu. Jeżeli poprzedniego dnia nie pomyśleliśmy o odchyleniu wycieraczek, trzeba będzie je teraz odkleić – i tu zdecydowanie najlepiej sprawdzi się także płyn odmrażający. Ręczne odklejanie wycieraczek może je trwale uszkodzić.

Przydatna może być także… saperka. W trakcie obfitych opadów śniegu dostanie się do samochodu nawet po jednej nocy może być trudnym zadaniem. Nie tylko śnieg może uniemożliwić nam wejście do auta: jeśli nie pokryjemy uszczelek silikonowym preparatem, możemy zniszczyć je podczas szarpania za drzwi, gdy są zamarznięte.

Wejście do środka samochodu to nie koniec problemów, które mogą nas spotkać zimą: możemy być niemiło zaskoczeni brakiem reakcji samochodu na przekręcany kluczyk w stacyjce. Nowe akumulatory mają żywotność około 3 lat – sprawdźmy więc przed zimą ich pojemność, mierząc gęstość elektrolitu lub napięcie na biegunach, bądź też odwiedzając warsztat. Przy okazji wizyty możemy też dokonać przeglądu elementów szczególnie istotnych zimą: układu hamulcowego, systemu ASP/ABS oraz klimatyzacji.

Dalsze zagrożenie czai się na drodze pod w postaci soli, tak szkodliwej dla naszej karoserii. Jeszcze zanim na drogę wyjadą piaskarki, warto pokryć lakier woskiem i skorzystać z usługi zabezpieczania podwozia.

Jeżeli wybieramy się w góry, powinniśmy pomyśleć o łańcuchach. Używa się ich w trudnych warunkach i w takich też trzeba będzie je zakładać, dlatego lepiej przećwiczyć zakładanie ich „na sucho”, by móc powtórzyć tę czynność przy drodze, w czasie mrozu.