Wróć na górę
Wypadek a kolizja drogowa
15
02.2015

Wypadek a kolizja drogowa

W przepisach ruchu drogowego określenia kolizja i wypadek drogowy to dwa zupełnie różne terminy. Umiejętność ich rozróżnienia przyda się w ustalaniu postępowania na miejscu zdarzenia. Kiedy wezwać policję? Jakie dokumenty należy wypełnić? Czy zawsze musimy udostępniać swoje dane osobowe?

Wypadek drogowy

Wypadek to zderzenieco najmniej dwóch pojazdów, potrącenie pieszego lub innego uczestnika ruchu, skutkiem którego jest uszkodzenia ciała naruszające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Będąc uczestnikiem wypadku drogowego, zobowiązani jesteśmy do zabezpieczenia miejsca zdarzenia: włączamy światła awaryjne oraz ustawiamy trójkąty ostrzegawcze. Następnie oceniamy liczbę ofiar wypadku oraz ich obrażenia, nie usuwając ani nie przemieszczając żadnego z pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Powiadamiamy służby ratownicze, dzwoniąc pod jeden z numerów alarmowych – komunikat powinien zawierać dane zgłaszającego, numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia, liczbę rannych, ich obrażenia. Następnie przystępujemy do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym, zachowując ostrożność i dbając o własne bezpieczeństwo. Na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku, podajemy swoje dane osobowe, czy dane dotyczące zakładu ubezpieczeń.

Kolizja drogowa

Kolizją nazywamy zdarzenie, które pociągnęło za sobą straty materialne (zazwyczaj uszkodzenie pojazdu), a jego uczestnicy nie odnieśli poważnych obrażeń ciała. Po wystąpieniu kolizji drogowej w pierwszej kolejności musimy przeanalizować to, co się stało, ustalić przebieg zdarzeń oraz winnego (nie ma obowiązku wzywania policji). Jeżeli jest to możliwe, należy usunąć pojazdy z miejsca zdarzenia, tak by nie powodowały zagrożenia ruchu drogowego. Warto zrobić zdjęcia miejsca kolizji oraz uczestniczących w niej pojazdów (w razie wystąpienia kwestii spornej). Następnie przechodzimy do spisania oświadczenia z miejsca zdarzenia, które zawiera dane osobowe sprawcy (imię nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu osobistego), dane identyfikacyjne pojazdu (marka i model, numer rejestracyjny), informacje o ubezpieczeniu (nazwa firmy, nr polisy OC oraz datę jej ważności), krótki opis zdarzenia, uszkodzenia pojazdów.

Kiedy wezwać policję?

W przypadku, gdy niemożliwe jest ustalenie sprawcy kolizji lub jeden z uczestników odmawia spisania oświadczenia, jesteśmy zmuszeni wezwać policję, która na podstawie relacji z przebiegu zdarzenia, oglądu miejsca kolizji oraz powstałych uszkodzeń, odtworzy przebieg zdarzenia i wskaże sprawcę. Polica powinna zostać również wezwana, kiedy posiadamy uzasadnione podejrzenie, że jeden z uczestników kolizji znajduje się w pod wpływem alkoholu/środka odurzającego lub gdy mamy zastrzeżenia do pochodzenia pojazdu lub okazanych dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy ubezpieczeniowej.