Wróć na górę
Wypadek drogowy. Jak postępować?
26
08.2016

Wypadek drogowy. Jak postępować?

Na prostej drodze za miastem, na naszych oczach, dochodzi do poważnego wypadku samochodowego. Zderzają się dwa pojazdy, są ranni. Wiemy, że mamy kilka sekund na reakcję, a jedynie kilka minut, by komuś uratować życie. Postanawiamy zatrzymać się i udzielić pierwszej pomocy. 

Bezpieczeństwo

Zatrzymując się w celu udzielenia pomocy osobom poszkodowanym, przede wszystkim dbamy o własne bezpieczeństwo. Parkując, włączmy światła awaryjne, zaciągnijmy hamulec ręczny oraz skierujmy koła w stronę pobocza. Z samochodu zabieramy kamizelkę odblaskową, apteczkę, telefon komórkowy oraz trójkąt ostrzegawczy.

Trójkąt ustawiamy w widocznym miejscu za pojazdem, na pasie którego dotyczy zagrożenie. Na autostradzie jest to odległość 150 m, na drodze ekspresowej 100 m, na terenie niezabudowanym 30-50 m, a na terenie zabudowanym 1 m.

Wzywanie służb ratunkowych

Zanim zadzwonimy pod ogólny numer alarmowy 112 (Straż Pożarna 998, Policja 997, Pogotowie Ratunkowe 999), musimy zebrać konkretne informacje o wypadku i poszkodowanych osobach, by przekazać je podczas rozmowy dyspozytorowi. Dowiedzmy się: ilu jest poszkodowanych, oceńmy ich stan (czy są ranni, przytomni/nieprzytomni) ustalmy gdzie wydarzył się wypadek (jeżeli trudno jest określić dokładną lokalizację, podajemy na jakiej trasie i na jakim odcinku się znajdujemy), czy coś zagraża bezpieczeństwu (np. samochód stoi na torach kolejowych, nastąpił wyciek paliwa). Po wykonaniu telefonu, w czasie oczekiwania na karetkę, skoncentrujmy się na udzielaniu pomocy i wsparciu psychicznym osób, które brały udział w wypadku.

Jak sprawdzić stan poszkodowanych?

Podejdźmy do poszkodowanego i oceńmy czy osoba reaguje poprzez głośne i stanowcze zadanie pytania: „co się stało”, „czy nas słyszy”. Jeżeli:

1. Osoba reaguje – zakładamy, że jest przytomna i przystępujemy do ewentualnego udzielenia pierwszej pomocy (opatrzenie ran, udzielenie wsparcia psychicznego).

2. Osoba nie reaguje – zakładamy, że jest nieprzytomna.  Poprzez odchylenie głowy do tyłu udrażniamy jej drogi oddechowe, następnie przechodzimy do oceny oddechu. Stosujemy metodę „3P”: Poczuj (zbliżamy ucho do ust i nosa poszkodowanego), Posłuchaj, Popatrz (obserwujemy ruchy klatki piersiowej). Ocenę prowadzimy przez 10 sekund.

– jeżeli poczuliśmy/zobaczyliśmy/usłyszeliśmy mniej niż 2 oddechy, osoba nie oddycha i doszło do NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia).Przystępujemy do RKO (Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej).

– jeżeli poczuliśmy/zobaczyliśmy/usłyszeliśmy więcej niż 2 oddechy, osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, –układamy  ją w pozycji bezpiecznej.

 

RKO (Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa)

Podstawowa zasada to 30:2 (30 uciśnięć, 2 wdechy). Osoba poszkodowana powinna leżeć na płaskim i twardym podłożu. Zdejmujemy jej okulary i wyjmujemy wszystko z kieszeni. Uciskamy środek klatki piersiowej splecionymi, wyprostowanymi w łokciach rękami, na ok. 5-6 cm w tempie 100-120 ucisków/min. Następnie przystępujemy do wdechów: udrażniamy drogi oddechowe, jedną ręką zaciskamy nos poszkodowanego i wykonujemy 2 wdechy ratunkowe, obejmując swoimi ustami całe usta poszkodowanego. Jeżeli nie chcemy wykonywać oddechów, możemy je pominąć, prowadząc bez przerwy uciśnięcia klatki piersiowej.

Zapamiętajmy, że RKO możemy przerwać jedynie, gdy: poszkodowany zacznie reagować, przyjadą służby ratownicze i przejmą resuscytację, zabraknie nam sił na kontynuowanie, RKO zacznie zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Pozycja bezpieczna

Pozycja bezpieczna pozwala zachować drożność dróg oddechowych. Stosuje się ją u poszkodowanych nieprzytomnych, ale oddychających prawidłowo. Pozycja powinna być stabilna, jak najbliższa ułożeniu na boku z odgięciem głowy i brakiem ucisku na klatkę piersiową, aby nie utrudniać oddychania. Nie wolno układać w tej pozycji poszkodowanych, u których podejrzewany jest uraz kręgosłupa, klatki piersiowej, brzucha, złamania kończyn lub miednicy.

Zgodnie z prawem

Prawo nakłada obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku (Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym; art. 4) oraz przewiduje karę aresztu lub grzywny dla prowadzącego pojazd, który uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udzieli pomocy (Kodeks wykroczeń, art. 93, §1).