Wróć na górę
Wymiana akumulatora – wszystko o kosztach
25
10.2022

Wymiana akumulatora – wszystko o kosztach

Wymiana akumulatora w wielu przypadkach jest nieunikniona. Mówi się często, że odmawia on posłuszeństwa głównie zimną, po długich mrozach. Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze tak jest – awaria akumulatora może wydarzyć się także latem. Silne rozładowanie czy długotrwały stan niedoładowania wpływają negatywnie na jego żywotność, w wyniku czego prędzej niż później będzie konieczna jego wymiana. Wielu właścicieli samochodów aż drży na myśl o związanych z nią kosztach. Jak to wygląda w rzeczywistości? W dzisiejszym wpisie opowiemy, ile kosztuje wymiana akumulatora.

Ile kosztuje sam akumulator?

Ustalenie dokładnych kosztów nie jest wcale takie proste. Od czego w ogóle zależy cena akumulatora? Przede wszystkim od jego parametrów. Poszczególne modele różnią się bowiem pojemnością czy wartością prądu rozruchowego. Ich wielkość determinuje bowiem wysokość ceny. Każdy pojazd będzie miał również inne zapotrzebowanie. Dlatego jeśli chodzi o wymianę akumulatora, to jej koszt będzie różnił się w zależności od modelu. Mowa tu o naprawdę szerokim przekroju cenowym – najtańsze propozycje można znaleźć już od 200 zł, natomiast te najdroższe mogą kosztować nawet ponad 1000.

Drugą kwestią jest również marka. Oczywiste jest to, że akumulatory od renomowanych producentów będą droższe. Często jednak to właśnie oni są liderami jakości. Wybór droższego odpowiednika to często dobra inwestycja, która opłaci się długoterminowo. Te tańsze mogą bowiem być podatniejsze na awarię, co przekłada się na szybszą konieczność wymiany.

Jakie są koszty samej wymiany?

Ile natomiast kosztuje sama wymiana akumulatora w samochodzie? Tu sporo zależy od umiejętności właściciela. Niektóre osoby bowiem potrafią dokonać jej samodzielnie. Jeśli jednak ktoś nie posiada takich zdolności może skorzystać z usług mechanika. Ile będzie on liczył sobie za jej wykonanie? Ceny mogą się różnić w poszczególnych warsztatach. Nie jest to jednak zbyt skomplikowany zabieg, więc jego koszt nie będzie duży. Z reguły jest to cena wynosząca ok. kilkadziesiąt złotych. Często warsztaty oferują także darmową wymianę pod warunkiem zamówienia w nich akumulatora.

Podsumowując – na pytanie ile kosztuje wymiana akumulatora nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od wymaganych parametrów i indywidualnych preferencji.