Wróć na górę
Wskazówki dla rowerzystów i kierowców: jak bezpiecznie poruszać się razem na drodze
29
03.2020

Wskazówki dla rowerzystów i kierowców: jak bezpiecznie poruszać się razem na drodze

Korzystanie z roweru w mieście lub poza nim wymaga od wszystkich uczestników ruchu zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Na co należy zwracać uwagę, aby unikać potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń na trasie i harmonijnie współpracować na drodze?

Dobra widoczność na drodze

Według analiz Centrum Badawczego Bezpieczeństwa Ruchu ŠKODA, wypadki z udziałem kierowców i rowerzystów, do których dochodzi z powodu słabej widoczności, mają najpoważniejsze skutki.

Kolizje występują głównie na prostych drogach poza miastami. Zwykle przyczyną jest zbyt duża prędkość, jednak kolejnym ważnym czynnikiem jest niska widoczność świateł rowerowych – mówi Jiří Polomis z czeskiej agencji BESIP, która dąży do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Radzi on także, aby zawsze, nawet w ciągu dnia, mieć aktywne obydwa światła rowerowe. Tylne światło powinno posiadać moc co najmniej 100 lumenów, a przednie światło powinno być jeszcze jaśniejsze. Dodatkowo w ciągu dnia zaleca się stosowanie trybu migania dla światła przedniego, co pozwala kierowcom samochodowym szybko odróżnić rowerzystę od otoczenia. Kluczowe znaczenie ma także ubiór rowerzysty. W świetle dziennym kolory fluorescencyjne są najlepszym wyborem, natomiast nocą warto wybierać elementy stroju o wysokiej widoczności. Dobrym wyborem są odblaskowe opaski na kostkach, które przyciągają uwagę kierowcy.

Ostrożność podczas otwierania drzwi pojazdu

Szczególną ostrożność powinien zachować rowerzysta w trakcie omijania rzędu zaparkowanych samochodów. Kierowcy, którzy mają zamiar wysiąść z auta często otwierają drzwi nie sprawdzając lusterka, stwarzają tym samym zagrożenie trudne do przewidzenia dla rowerzystów.

Warto stosować tzw. „Dutch Reach”, czyli praktykowaną w Niderlandach metodę otwierania drzwi ręką bardziej oddaloną od nich. Ruch ten zmusza kierowców do odwrócenia głowy i sprawdzenia czy bezpośrednio za samochodem nie znajduje się inny uczestnik ruchu lub obiekt. Kierowca powinien poinformować o tej zasadzie również współpasażerów – radzi Jiří Polomis z BESIP.

Niebezpieczny manewr skręcania w prawo

Bardzo niebezpieczną – i niestety wciąż zbyt często spotykaną – sytuacją na drodze jest moment, w którym rowerzysta jadący ścieżką rowerową lub jezdnią, zostaje wyprzedzony przez samochód, zamierzający skręcić w prawo zaraz po wykonaniu manewru. Dlatego kierowcy samochodowi zawsze przed manewrem skrętu w prawo powinni upewniać się, czy nie zagrażają innym uczestnikom ruchu, a w szczególności rowerzystom jadącym prosto przez skrzyżowanie.

Źródło: ŠKODA