Wróć na górę
Pięć wskazówek, jak wydłużyć żywotność akumulatora
27
01.2022

Pięć wskazówek, jak wydłużyć żywotność akumulatora

Gdy akumulator jest dobrze naładowany, jego żywotność jest dłuższa. Oznacza to mniejsze wydatki związane z diagnostyką lub wymianą akumulatora, spokój kierowcy, który z łatwością uruchomi auto oraz mniejszy, negatywny wpływ na środowisko. Prezentujemy najważniejsze wskazówki dla kierowców i warsztatów samochodowych, dzięki którym dłużej utrzymają akumulatory w dobrej kondycji i unikną wielu kłopotów związanych z nieoczekiwanymi awariami.

#1 Unikaj głębokiego rozładowania

Napięcie w pełni naładowanego akumulatora powinno wynosić 12,7 V lub więcej. Napięcie wynoszące 12,5 V (i niższe) oznacza, że akumulator zaczyna się rozładowywać. Dodatkowo, jeśli pojazd posiada system Start-Stop i jest regularnie używany na krótkich dystansach, z czasem akumulator może zacząć się rozładowywać samoczynnie. Sporadyczne ładowanie akumulatora, przez co najmniej 12 godzin za każdym razem, np. przy pomocy prostownika Exide 12/7, rozwiąże problem i wydłuży żywotność akumulatora.

#2 Dbaj o czystość akumulatora

Akumulator powinien być regularnie czyszczony. Dlaczego? Z czasem na jego obudowie, klemach i między biegunami zbierają się warstwy brudu i kurzu, które tworzą warstwę przewodzącą, sprzyjającą wystąpieniu zjawiska samorozładowania. Dlatego czyszczenie akumulatora przy pomocy czystego kawałka materiału oraz specjalnej szczotki do klem, powinno być czynnością obowiązkową.

#3 Sprawdź łączenia

Wibracje podczas jazdy, szczególnie po trudnym terenie, mogą spowodować poluzowanie połączeń (np. śrub, kabli). Co jakiś czas należy sprawdzić, czy połączenia są ciasne, by uniknąć ich rozłączenia podczas jazdy lub iskrzenia
w czasie rozruchu silnika.

#4 Chroń akumulator, gdy nie jest używany

Akumulatory powoli rozładowują się same, szczególnie, jeśli nie są używane. Dlatego warto upewniać się, że akumulator jest w pełni naładowany podczas dłuższego postoju pojazdu lub „leżakowania” akumulatora poza sezonem – od czasu do czasu doładowując go w przypadku spadku napięcia. Uchroni to akumulator przed utratą zmagazynowanej energii i wydłuży jego żywotność. Równie ważny jest sposób przechowywania akumulatora – najlepiej w suchym i chłodnym miejscu (0-25°C w miarę możliwości).

prostownik Exide 12/7

#5 Stosuj sprawdzone rozwiązania

Technologia, która pomoże wydłużyć żywotność akumulatora i zapewni jego bezawaryjną pracę, to Carbon Boost. Przyjrzyjmy się, dlaczego takie rozwiązanie może mieć kluczowy wpływ na spokojną eksploatację w każdych warunkach pogodowych. W skrajnych temperaturach jakie panują w lecie i zimie, pojazd potrzebuje znacznie większej ilości prądu do bezproblemowego rozruchu. Carbon Boost gwarantuje niezrównane ilości energii CCA dzięki dwukrotnie szybszemu ładowaniu akumulatora w trakcie jazdy, w stosunku do tradycyjnych konstrukcji.

Przykładem niezawodnego akumulatora jest Exide Premium – jeden z flagowych modeli wiodącego producenta akumulatorów na pierwsze wyposażenie (OE). Specjaliści marki Exide wyposażyli ten model w najnowsze rozwiązanie – Carbon Boost 2.0, który nie dość, że gwarantuje olbrzymie zasoby mocy rozruchowej (30% więcej niż w tradycyjnych konstrukcjach), to jeszcze zapewnia zwiększoną żywotność akumulatora. Rekomendowane zastosowanie dla Exide Premium to auta o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię – wyposażone w wiele odbiorników prądu, które funkcjonują w ekstremalnych temperaturach i intensywnym cyklu miejskim.