Wróć na górę
Jesień na drodze – co to oznacza dla kierowcy?
08
10.2021

Jesień na drodze – co to oznacza dla kierowcy?

Sezon jesienny nieuchronnie wiąże się z szybciej zapadającym zmrokiem, spadkiem temperatur i dużą zmiennością pogody. Dla kierowców oznacza to konieczność dostosowania się do nowych warunków jazdy, a więc większą czujność na drodze. Na co trzeba uważać w tym okresie?

Jazda we mgle

Przy znacznie pogorszonej widoczności spowodowanej jesiennymi mgłami, spokojna jazda to podstawa. Prędkość zawsze powinniśmy dostosować do panujących warunków, nawet jeśli oznacza to, że będziemy jechać naprawdę wolno. Zwłaszcza, że podczas mgły wielu kierowcom trudniej jest ocenić prędkość, z jaką poruszają się inni uczestnicy ruchu. Dlatego zwróćmy uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości, szczególnie przy wykonywaniu manewrów.

Nie daj się wichurom

Jesień zwykle upływa pod znakiem silnych, porywistych wiatrów, które mogą znacząco utrudnić wykonywanie manewrów, a nawet wytrącić kierowcę z toru jazdy. Dlatego jeśli musimy prowadzić w taką pogodę, należy zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie sposobu jazdy do panujących warunków. Bardzo ważne jest zredukowanie prędkości, co daje nam więcej czasu na reakcję – potrzebnego w sytuacji, gdybyśmy nagle napotkali na drodze przeszkodę. Jeżeli to możliwe, nie wybierajmy też tras, wzdłuż których rosną drzewa, gdyż przy silnym wietrze zwiększa się ryzyko, że połamane konary niespodziewanie zagrodzą nam drogę. Bądźmy również czujni przy intensywnych podmuchach na tył samochodu, ponieważ mogą one wydłużyć drogę hamowania.

Zachowaj czujność

Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność także na nieosłoniętych odcinkach drogi, mostach czy podczas wyprzedzania wysokich pojazdów, jak TIR-y czy autobusy – trzeba się wtedy przygotować na bardziej intensywne działanie i natężenie wiatru. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie rowerzystów czy motocyklistów. Kluczowe jest zachowanie odpowiednio dużego odstępu podczas wyprzedzania (najlepiej 2-3 m), aby ograniczyć ryzyko przewrócenia jednośladu przez nagły podmuch.

Źródło: Renault