Wróć na górę
Jak sobie poradzić podczas burzy na drodze?
16
06.2023

Jak sobie poradzić podczas burzy na drodze?

W Polsce sezon burzowy trwa zazwyczaj od kwietnia do września, ale apogeum występuje między czerwcem a sierpniem. Takie warunki pogodowe podczas podróży samochodem stanowią zagrożenie ze względu na bardzo ograniczoną widoczność, ryzyko wystąpienia akwaplanacji czy porywisty wiatr. Jak zachować się na drodze w takich okolicznościach?

Pilnuj prędkości i trzymaj dystans

W czasie ekstremalnej pogody kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze jest dostosowanie prędkości do panujących warunków. Nie wystarczy jednak przestrzegać obowiązującego na danym odcinku ograniczenia prędkości – trzeba również uwzględnić wydłużoną drogę hamowania, kiepską widoczność, a także fakt, że jadący przed nami kierowcy mogą z powodu trudnej sytuacji na drodze zachowywać się w sposób nieprzewidywalny. Dlatego jeszcze większe znaczenie niż zwykle ma utrzymanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Zapal światła

Przy naprawdę silnych opadach pomocne mogą być światła przeciwmgłowe. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby tylnych nie włączać zbyt szybko, a dopiero wtedy, kiedy widzimy na odległość nie większą niż 50 m. Światła te trzeba wyłączyć, gdy tylko widoczność na drodze się poprawi, ponieważ mogą one oślepiać pozostałych uczestników ruchu.

Nie trać kontroli

W czasie ulewnego deszczu wzrasta ryzyko poślizgu, gdyż na drodze zbiera się woda i szybko powstają kałuże, a wtedy istnieje spore prawdopodobieństwo, że bieżnik nie będzie nadążać z odprowadzaniem zbyt dużej ilości wody spod opon. Jeżeli kierownica kręci się za luźno, a tył samochodu „ucieka” na boki, oznacza to, że właśnie doświadczamy zjawiska akwaplanacji. Ważne jest zachowanie spokoju – nie wykonujmy gwałtownych ruchów kierownicą, zdejmijmy nogę z gazu i płynnie, powoli hamujmy, aż samochód wytraci prędkość i ponownie odzyska sterowność. Pamiętajmy, że niebezpiecznie może być także w czasie lekkiego deszczu, ponieważ na powierzchni drogi zwykle znajdują się jakieś resztki (gumy, oleju, pyłu) i kiedy w upalne dni zaczyna padać, zanieczyszczenia te tworzą cienką, śliską powłokę.

Skorzystaj z postoju

Jeśli trudne warunki atmosferyczne wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę, a auto przemieszcza się po drodze szybkiego ruchu, najbezpieczniej skorzystać z miejsca obsługi podróżnych (MOP) lub innego miejsca przeznaczonego na postój. Zatrzymanie auta na poboczu w warunkach ograniczonej widoczności grozi bowiem karambolem i poważnym wypadkiem. Natomiast podczas postoju najlepiej pozostać w aucie i unikać kontaktu z metalowymi elementami do momentu, w którym burza ustanie. Najlepiej trzymać się również z daleka zbiorników wodnych i drzew, które mogą „przyciągać” pioruny.

Nie ignoruj siły wiatru

W czasie silnego wiatru, który często towarzyszy burzom i intensywnym opadom deszczu, łatwiej o utratę kontroli nad pojazdem. Przyczepność w takiej sytuacji zmniejsza się także w momencie skręcania lub hamowania. Dodatkowo różne przedmioty i gałęzie – naniesione lub łamane przez wiatr – mogą powodować duże niebezpieczeństwo. Należy wówczas zwolnić i ostrożnie omijać to, co leży na jezdni. Jednak przy dużej wichurze najbezpieczniej jest po prostu stanąć w niezadrzewionym miejscu i przeczekać ją.

Źródło: Renault