Wróć na górę
Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?
23
10.2019

Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

Wbrew powszechnym opiniom, kobieta w ciąży wcale nie musi rezygnować z podróżowania czy kierowania samochodem. Każda przyszła mama powinna jednak zadbać zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i swojego dziecka. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże uniknąć ewentualnego zagrożenia.

Pasy bezpieczeństwa

Na przestrzeni ostatnich kilku lat utarło się przekonanie, że ciężarne nie powinny zapinać pasów bezpieczeństwa podczas podróżowania autem. Nic bardziej mylnego – choć przepisy zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów, zdecydowanie namawiamy do ich prawidłowego zapinania. Jak to zrobić?

Pas powinien być poprowadzony jak najbliżej ciała, dolny pod brzuchem, przez miednicę i biodra, natomiast górny – jak zwykle. Po zapięciu pasa należy dociągnąć go tak, by nie było żadnego luzu. Doskonałym rozwiązaniem jest adapter do pasów, który powoduje, że nie przyciskają one brzucha i nie przesuwają się podczas jazdy, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo i komfort podróżowania przyszłej mamy.

W wypadkach samochodowych śmiertelność kierujących samochodem ciężarnych, które nie zapięły pasów, jest o 20-25 razy większa niż w przypadku kobiet, które o ich zapięciu pamiętały. Dzieje się tak dlatego, że podczas gwałtownego hamowania kobieta najczęściej uderza głową o szybę, zaś brzuchem o kierownicę, przez co zdecydowanie częściej dochodzi do urazów wewnętrznych, krwawienia czy odklejenia łożyska.

Jeśli przyszła mama decyduje się na jazdę w charakterze pasażera, powinna zastanowić się nad wyborem miejsca. Ze statystyk wynika, że w wyniku różnego rodzaju kolizji najpoważniejszych obrażeń doznają osoby, siedzące na fotelu pasażera obok kierowcy. Najbezpieczniejsze wydają się być zatem miejsca z tyłu samochodu, tym bardziej, że otwierająca się z dużą prędkością poduszka powietrzna może stworzyć zagrożenie dla dziecka. Zapinanie pasów na tylnim siedzeniu to z kolei dbałość nie tylko o bezpieczeństwo swoje i przyszłego dziecka, ale i… osób jadących z przodu samochodu (podczas kolizji, uderzając w fotel z przodu, można spowodować kontuzję, a nawet śmierć kierowcy lub pasażera z przedniego siedzenia).

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Choć większość kobiet preferuje jazdę na miejscu pasażera, są też takie, które – przynajmniej w pierwszym trymestrze ciąży – wolą same prowadzić samochód (twierdzą, że wówczas nie odczuwają mdłości). Kobieta, która decyduje się usiąść za kierownicą samochodu, powinna pamiętać o tym, aby fotel samochodowy był tak ustawiony, by plecy przylegały do oparcia, a ramiona były wyprostowane. Fotel powinien być też umiejscowiony na tyle blisko, by można było bezpiecznie operować pedałami i na tyle daleko, żeby brzuch nie dotykał kierownicy.

Planowanie podróży w ciąży

Przed rozpoczęciem planowanej podróży, warto zadbać o to, aby była jak najmniej stresująca i trudna. Harmonogram powinien zakładać regularne postoje i odpoczynek. Odpowiednie dotlenienie organizmu pozwoli uniknąć skurczy i opuchnięć. Przyszłe mamy zawsze powinny mieć przy sobie dokumentację medyczną, szpitalną wyprawkę (w przypadku zaawansowanej ciąży) i numer kontaktowy do swojego lekarza.

– Dobrym pomysłem jest, aby w samochodzie zostawić zestaw podróżny, który pomoże wezwać pomoc, czy przetrwać trudne chwile np. awarię samochodu. W takim zestawie może się znaleźć woda, ładowarka samochodowa albo zapasowy telefon z naładowaną baterią oraz energetyczne jedzenie – komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto SKODA.

Przed wyjazdem trzeba też sprawdzić stan techniczny auta, w tym uzupełnić olej oraz płyn do spryskiwaczy, sprawdzić oświetlenie, a także uzupełnić poziom paliwa.

Źródło: Skoda