Wróć na górę
Ferie z pupilem – jak bezpiecznie przewozić zwierzęta w aucie?
11
01.2023

Ferie z pupilem – jak bezpiecznie przewozić zwierzęta w aucie?

Podróż na ferie zimowe ze zwierzęciem w samochodzie może być udana i bezpieczna pod warunkiem, że wcześniej zadbamy o odpowiedni sposób transportu naszego czworonożnego przyjaciela. Źle zabezpieczone zwierzę, np. trzymane na kolanach podczas jazdy, może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla kierowcy oraz pasażerów podróżujących wraz z nim. Poznajcie sprawdzone sposoby przewożenia psów i kotów.

Żaden pies ani kot nie powinien podczas podróży samochodem poruszać się po jego wnętrzu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Nawet zwierzęta, które są z natury spokojne mogą zachować się w pojeździe nieprzewidywalnie, gdy przestraszą się jakiegoś nieznanego dźwięku dochodzącego z zewnątrz i nagle wskoczyć na deskę rozdzielczą lub na kolana kierowcy. Takie zachowanie pupila może zdekoncentrować osobę prowadząca pojazd, powodując zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przewożenie zwierząt w świetle prawa

Choć w Prawie o ruchu drogowym nie ma jednoznacznego przepisu odnoszącego się wprost do przewożenia zwierząt bez zabezpieczenia, to jednak istnieją uregulowania, z których wynika, że jest to niezgodne z prawem. Mowa o artykule 60 – dotyczącym użytkowania pojazdów. W punkcie 1 znajduje się zapis, że „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. W przypadku przewożenia zwierząt bez zabezpieczenia takie zagrożenie istnieje. Transport zwierząt w samochodzie reguluje również artykuł 61 (punkt 3 i 4) Prawa o ruchu drogowym, który mówi, że „ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu oraz że urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy”.

Sojusznikami naszych braci mniejszych są też zapisy znajdujące się w Ustawie o ochronie zwierząt, z których wynika, że transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres jest przestępstwem, które może być uznawane za znęcanie się nad nimi1. A za to grozić może nawet pozbawienie wolności do lat 32. Aby wyjazd na zimowe wakacje nie skończył się nieprzyjemnymi konsekwencjami, np. mandatem, warto zadbać o prawidłowe zabezpieczenie swoich pupili w aucie. W przypadku niedopełnienia przez właściciela tego obowiązku, policja może go ukarać mandatem w wysokości do 500 złotych3.

Mały i średni pies w samochodzie

Sposób przewożenia psa w pojeździe jest uzależniony od jego gabarytów. Małe i średnie zwierzęta mogą być przewożone w następujący sposób:

  • W szelkach samochodowych, stanowiących rodzaj uprzęży, posiadających złącze, które pozwala przypiąć psa do zapięcia pasów w samochodzie.
  • W foteliku samochodowym, mocowanym za pomocą pasów bezpieczeństwa.
  • Podczas podróży przydać się mogą również maty ochronne, które zabezpieczą tapicerkę przed sierścią oraz innymi zabrudzeniami. Jeśli mają odpowiednie otwory można przez nie przełożyć pasy bezpieczeństwa, które umożliwiają przypięcie psa.

To trzeba wiedzieć!

  • Nie wolno przypinać smyczy samochodowej do obroży, bo może to skutkować podduszeniem naszego pupila. Smycz należy przypinać do szelek.
  • Przewożąc psy na tylnym siedzeniu w różnego rodzaju transporterach musimy pamiętać, by nie ustawiać ich luzem pomiędzy siedzeniami, bo w czasie gwałtownego hamowania grozi to zgnieceniem transportera i przewożonego w nim zwierzęcia.

Jak przewozić dużego psa?

Aby podróż z dużym psem na wakacje zimowe była bezproblemowa warto wiedzieć, że:

  • Lepiej nie umieszczać psa na tylnej kanapie. Nawet podróżując w szelkach i zabezpieczeniu z pasów bezpieczeństwa może on utrudniać kierowcy prowadzenie samochodu, zasłaniając mu widok w lusterku wstecznym.
  • Optymalnym sposobem jest przewożenie psa w bagażniku samochodu, np. w wygodnej klatce, dopasowanej do jego wymiarów i kompatybilnej z wielkością bagażnika. Powinna być ona w taki sposób zamocowana, aby nie przesuwała się podczas ostrego hamowania.
  • Do transportowania dużego psa nadają się samochody typu kombi czy suv, mające bagażnik połączony z kabiną, co gwarantuje zwierzęciu dopływ świeżego powietrza.
  • Dużego psa możemy w bagażniku wozić bez klatki, ale musi być on przypięty smyczą ze specjalną sprzączką, umożliwiającą wpięcie zabezpieczenia do pasów.
  • Dzięki kratce lub siatce zamontowanej między bagażnikiem a strefą pasażerską nasz czworonożny przyjaciel nie dostanie się do wnętrza samochodu, ale będzie miał swojego właściciela w zasięgu wzroku, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

Kot w podróży na urlop

Kotów podobnie jak psów nie wolno przewozić luzem w samochodzie. W przypadku nieoczekiwanych okoliczności mogą zareagować nieprzewidywalnie. Jak transportować kota?

  • W solidnych, plastikowych kontenerkach, transportowych koszach wiklinowych lub tekstylnych torbach, zabezpieczonych pasami. Na rynku są dostępne transportery z otworami, np. w dachu, które umożliwiają głaskanie kota podczas podróży, co może poprawić mu samopoczucie podczas stresogennej podróży.
  • W szelkach samochodowych, podpiętych do pasów bezpieczeństwa, które uniemożliwią kotu, np. wyskoczenie przez otwarte drzwi czy też okna.

Podróż samochodem z psem czy kotem na ferie nie musi oznaczać problemów. Wystarczy się do niej wcześniej dobrze przygotować i oswoić zwierzaka ze sposobem, w jaki będzie transportowany. A wówczas powinien spokojnie przeżyć nawet kilka godzin w szelkach, bagażniku, czy w transporterze, nie rozpraszając kierowcy i nie utrudniając mu jazdy.

 

[1] https://lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-zwierzat/art-6/

[2] https://lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-zwierzat/art-35/

[3]https://piesnaurlopie.pl/jak-bezpiecznie-i-zgodnie-z-przepisami-przewozic-psa-lub-kota-w-samochodzie/