Wróć na górę
28
01.2014

Exide Technologies zasila Saaby

Na mocy odnowionej współpracy akumulatory rozruchowe produkowane w Poznaniu przez Exide Technologies S.A. będą dostarczane do zakładów w Trollhättan (Szwecja), które w grudniu 2013 r. ponownie podjęły produkcję aut osobowych marki Saab.

Ożywienie szwedzkiej marki było długo wyczekiwane przez branżę motoryzacyjną. Po wielomiesięcznych przygotowaniach nowi właściciele ogłosili, że produkcja została wznowiona. „Nowe kierownictwo Saaba rozumie, że musi wrócić do cech, które wyróżniały markę na rynku: wysokiej jakości i niezawodności. Nie dziwi zatem wybór akumulatorów dostarczanych przez Exide Technologies S.A. jako produktu na pierwsze wyposażenie do odnowionych Saabów 9-3. Jest to bowiem wznowienie wieloletniej, owocnej współpracy” – mówi Jarosław Nadstazik, marketing manager Exide Technologies S.A.

Nie dziwi wybór akumulatorów dostarczanych przez Exide Technologies S.A. jako produktu na pierwsze wyposażenie do odnowionych Saabów 9-3. Jest to bowiem wznowienie wieloletniej, owocnej współpracy

Długotrwała współpraca i zaufanie

Nieliczni zdają sobie sprawę, że zakład Exide w Nol (Szwecja) od zawsze zaopatrywał byłą spółkę Saab Automobile AB. W 1999 roku koncern zdecydował, aby produkcję akumulatorów do Saabów przenieść do oddziału w Manzanares (Hiszpania). W celu optymalizacji wydajności produkcyjnej i logistycznej – od 2011 roku dostawy te realizował poznański oddział Exide Technologies S.A.

Krótka przerwa w kooperacji nastąpiła w czerwcu 2011 roku, kiedy Saab stanął w obliczu trudności finansowych. Kiedy w 2012 roku NEVS (National Electric Vehicle Sweden) wykupił pakiet kontrolny Saaba, rozpoczął też negocjacje ze sprawdzonymi dostawcami. „W branży słychać głosy, że jednym z głównych powodów problemów szwedzkich aut było, standardowe po przejęciach w branży motoryzacyjnej (a takie miało miejsce w 2000 roku, kiedy General Motors stał się jedynym właścicielem marki), ujednolicenie płyty podłogowej. Niestety w oczach klientów spowodowało ono zanik odrębności Saaba, co przełożyło się na słabą sprzedaż nowych modeli. Nowy właściciel marki, chcąc przywrócić jej dawny prestiż, stawia na efektywne, dopasowane do wymogów technologicznych Saaba rozwiązania. Stąd kontynuacja współpracy z Exide” – dodaje Nadstazik.

Nie tylko Szwecja

Odnowienie współpracy z Saabem jest kolejnym potwierdzeniem silnej pozycji poznańskich produktów na rynku międzynarodowym. Poznańskie akumulatory dostarczane są także do: zakładów Fiata w Tychach, Volkswagena w Poznaniu, New Holland w Płocku oraz Same Deutz Fahr w okolicy Lublina; zaś za granicą do: Volkswagena w Bratysławie, Jaguara i Land Rovera w Hallewood, TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) w czeskim Kolinie, Scanii i Volvo Trucks w całej Europie.