Wróć na górę
Ekojazda – dobre praktyki nowoczesnego kierowcy
15
09.2022

Ekojazda – dobre praktyki nowoczesnego kierowcy

Moda na ekojazdę, która trafiła do Polski ze Skandynawii zdobywa z roku na rok coraz więcej zwolenników. Powód? Ekologiczna jazda jest też ekonomiczna, a to po prostu się opłaca. Nie tylko pozwala bezpiecznie i komfortowo podróżować kierowcy oraz jego pasażerom. Ma także m.in. wpływ na obniżenie zanieczyszczenia powietrza poprzez mniejsze zużycie paliwa i – co nie jest bez znaczenia – przyczynia się do wydłużenia żywotności pojazdu. Jakie techniki jazdy stosować, by osiągnąć te cele?

Najważniejsze techniki ekojazdy

Prawidłowe ruszanie

Główną zasadą ecodrivingu jest ruszanie w trasę zaraz po przekręceniu kluczyka, a nie – jak mają w zwyczaju niektórzy kierowcy – dopiero po rozgrzaniu silnika. Dlaczego to takie ważne? Powód jest prosty – nierozgrzany silnik, który pracuje podczas postoju na wolnych obrotach emituje więcej spalin, ale też szybciej się zużywa, a poza tym wolniej rozgrzewa się na postoju niż podczas jazdy1. Należy też pamiętać, że przepisy ruchu drogowego zabraniają pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, trwającego dłużej niż jedną minutę. Zasada ta nie dotyczy jedynie pojazdu wykonującego czynności na drodze. Kierowcy niestosujący się do tych przepisów mogą otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych.

Hamowanie silnikiem

Nie tylko ruszanie jest istotnym aspektem ekologicznej jazdy. Warto pamiętać także o prawidłowym zatrzymywaniu pojazdu, a więc hamowaniu silnikiem. Technika ta polega na spowolnieniu auta poprzez zdjęcie nogi z gazu i stopniowej redukcji biegów oraz wciskaniu sprzęgła tuż przed zatrzymaniem auta. Jakie korzyści przynosi? Oprócz oszczędności paliwa pozwala również zmniejszyć zużycie układu hamulcowego, w tym klocków hamulcowych oraz tarcz.

Płynna jazda

Nagłe manewry na drodze – przyspieszanie, a następnie gwałtowne hamowanie nie służą ekonomicznej jeździe, która powinna być przede wszystkim płynna. Żeby czerpać z niej korzyści, przyda się stosowanie prostych zasad, m.in. takich jak: zachowanie przepisowej odległości od auta jadącego przed nami oraz utrzymywanie w miarę możliwości równomiernej prędkości. Płynnej jeździe sprzyja także reagowanie na dynamiczną sytuację na drodze, np. zdjęcie nogi z gazu, zredukowanie biegu i stopniowe zwalnianie, gdy widzimy w oddali światło zmieniające się na czerwone. Takie płynne poruszanie może przełożyć się na niższe rachunki za paliwo. Ale nie tylko. Jazda pozbawiona chaosu i agresji korzystnie wpływa na kondycję klocków hamulcowych, a ponadto jest bezpieczniejsza, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia kolizji.

Obroty silnika i zmiana biegów

Zasady ekonomicznej jazdy obejmują także optymalną wysokość obrotów silnika. Podstawowa zasada ecodrivingu brzmi: jedź ze stałą prędkością, na najniższych możliwych obrotach i na jak najwyższym możliwym biegu. Istotny jest także moment zmiany biegów uzależniony od rodzaju silnika. W samochodach z silnikami benzynowymi należy zmieniać przełożenie na wyższe nie później niż przy 2500 obrotów na minutę. W przypadku pojazdów z dieslem zmiana ta powinna nastąpić najpóźniej przy 2000 obrotów na minutę2.

Dobre praktyki na drodze

W twierdzeniu, że kierowca powinien mieć oczy dookoła głowy nie ma cienia przesady. Taka czujność sprawdza się również w przypadku ekojazdy. Obserwowanie drogi i manewrów wykonywanych przez innych kierowców, a także kontrolowanie sytuacji nawet kilkaset metrów przed naszym samochodem i przewidywanie możliwych scenariuszy pozwoli, np. przejechać przez skrzyżowanie bez konieczności zatrzymywania się. Przy okazji warto też świecić przykładem dla innych kierowców i wcześniej sygnalizować swoje zamiary na drodze, co pozwoli uniknąć gwałtownych hamowań i ponownego ruszania, podczas którego następuje wysokie zużycie paliwa. A co najważniejsze – taka uważna jazda zwiększy bezpieczeństwo kierowcy oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Korzyści z ecodrivingu

Nowoczesny styl prowadzenia auta jest bezpieczny, zmniejsza zużycie paliwa, a co się z tym wiąże ma dobroczynny wpływ na środowisko naturalne dzięki ograniczeniu emisji spalin oraz zmniejszeniu śladu węglowego. Ale to nie wszystko. Przedłuża także żywotność mechanicznych części pojazdu, takich jak np. klocki hamulcowe, tarcze oraz opony. Jednak stosowanie się do zasad ecodrivingu służy nie tylko środowisku, ale także prowadzącemu auto. Pozbawiona agresji, przemyślana jazda nie tylko minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadku, ale zwiększa także komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i jego pasażerów.

Wprowadzanie w życie podstawowych zasad ecodrivingu nie jest trudne. Wymaga jedynie zmiany przyzwyczajeń i konsekwencji w ich wdrażaniu. Chcąc jeździć zgodnie z duchem czasu, warto je poznać i stosować na co dzień z korzyścią dla środowiska naturalnego i zasobności swojego portfela.

[1] https://motofakty.pl/ecodriving-na-czym-polega-chodzi-nie-tylko-o-oszczednosc-paliwa/ar/c4-16231067

[2] https://autokult.pl/2091,zasady-ecodrivingu-poradnik