Wróć na górę
Dutch Reach – jak bezpiecznie otwierać drzwi samochodu?
05
04.2022

Dutch Reach – jak bezpiecznie otwierać drzwi samochodu?

Jedną z oznak, że rozpoczęła się kalendarzowa wiosna jest powrót rowerzystów na drogi. W związku z tym kierowcy samochodów powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo przemieszczających się rowerami – nie tylko podczas jazdy, lecz także przy wysiadaniu z samochodu. W tym celu warto opanować holenderską metodę otwierania drzwi, tzw. Dutch Reach.

Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, zwłaszcza kierujący samochodami osobowymi, którzy w 2021 r. spowodowali 1 719 takich zdarzeń*. Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego kierowcy powinni więc zwiększyć swoją czujność. Nawet po zaparkowaniu samochodu podróżujące nim osoby mogą zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów. W jaki sposób? Znaczenie ma odpowiednia technika wysiadania z pojazdu, tak aby nie uderzyć drzwiami nadjeżdżającego rowerzysty.

Już od kilkudziesięciu lat w Holandii z powodzeniem stosowana jest metoda „Dutch Reach”. Polega ona na otwieraniu drzwi auta ręką bardziej oddaloną od drzwi. W przypadku kierowcy będzie to prawa ręka, a w przypadku pasażera – lewa. Dzięki temu niezbędne jest obrócenie ciała w kierunku drzwi, co ułatwia spojrzenie przez ramię i w boczne lusterko, by upewnić się, czy nie zbliża się rowerzysta.

Metoda „Dutch Reach” wciąż nie jest powszechnie znana w Polsce, mimo wzrostu popularności transportu rowerowego w ostatnich latach. Warto stosować to rozwiązanie, ponieważ w ten sposób minimalizujemy ryzyko uderzenia rowerzysty drzwiami, czy zepchnięcia go z roweru – tłumaczy Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kierowcy najnowocześniejszych aut elektrycznych mogą dodatkowo skorzystać ze wsparcia technologii. Funkcja bezpiecznego wysiadania (OSE) ostrzega pasażerów podczas otwierania drzwi o tym, że zbliża się inny pojazd, motocykl lub rower i w ten sposób zapobiega m.in. wjechaniu przez rowerzystę w otwarte drzwi samochodu.

*Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego

Źródło: Renault