Wróć na górę
Czyste auto to bezpieczne auto
31
05.2020

Czyste auto to bezpieczne auto

Ruch samochodowy powrócił, życie gospodarcze znów toczy się dawnym rytmem, ale epidemia koronawirusa nadal trwa. Dlatego kierowcy powinni nie tylko pamiętać o środkach ochrony osobistej, ale także zadbać o czystość i dezynfekcję swoich pojazdów, w których może być obecny wirus. O czym pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo własne i pasażerów? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Samochód, choć daje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa, stanowi zamkniętą, niedużą przestrzeń, w której łatwo mogą namnażać się drobnoustroje. Dlatego w czasie panującej epidemii nie powinniśmy tracić czujności. Ważne są nie tylko środki ochrony osobistej, takie jak maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji rąk, ale także regularne dezynfekowanie przedmiotów, których dotykamy na co dzień: klamek, telefonów, kluczy (w tym kluczyków samochodowych) oraz dbanie o czystość i dezynfekcję pojazdu.

Po pierwsze: pilnuj czystości

O ile nie jesteśmy poza domem, dezynfekcję rąk powinno poprzedzać ich dokładne umycie – podobnie jest z dezynfekcją pojazdu. Powinniśmy nie tylko regularnie odwiedzać myjnię samochodową, ale także zadbać o czystość w środku pojazdu: odkurzać i wietrzyć, przecierać powierzchnie z kurzu, smaru i innych zabrudzeń. Nie powinniśmy także zapominać o myciu i dezynfekcji dywaników, sezonowym praniu foteli, czyszczeniu wnętrza bagażnika. Dlaczego to takie ważne? Niestety warstwa brudu nie tylko ogranicza działanie powierzchniowych środków dezynfekujących, ale także sprzyja bytowaniu niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego dbanie o ogólną czystość pojazdu to podstawa do dalszych działań.

Po drugie: dezynfekuj

W aucie zawsze warto mieć środki czyszczące, w tym preparaty na bazie alkoholu do odkażania powierzchni i osobne do odkażania rąk (nawilżane chusteczki odkażające, środki dezynfekcyjne w spray’u, etc.). Dzięki nim będziemy mogli szybko i regularnie dezynfekować powierzchnie (deska rozdzielcza) i elementy pojazdu, których najczęściej dotykamy:

  • klamki: zewnętrze, wewnętrzne, klamka bagażnika;
  • kierownica i manetki kierunkowskazów;
  • hamulec ręczny i dźwignia od skrzyni biegów;
  • wszelkie przyciski, pokrętła i ekrany dotykowe,
  • ramy drzwi, itp.

Po trzecie: zadbaj o klimatyzację

Wirusy, bakterie i grzyby mogą bytować także w zaniedbanej klimatyzacji. A ponieważ pojazd to przestrzeń zamknięta, zagrzybiona klimatyzacja nie będzie sprzyjać zachowaniu bezpieczeństwa, nawet w najczystszym aucie. Dlatego należy wykonywać regularne przeglądy klimatyzacji połączone z wymianą filtra kabinowego i czyszczeniem układu klimatyzacyjnego. Dezynfekcja i odgrzybianie samochodowej klimatyzacji polegają na jej ozonowaniu lub czyszczeniu za pomocą ultradźwięków.

Po czwarte: skorzystaj z ozonowania

Wiele firm ma w swojej ofercie już nie tylko ozonowanie klimatyzacji, ale także całego pojazdu.  Ozonowanie likwiduje nie tylko brzydkie zapachy i dezaktywuje pyłki wywołujące alergie, ale także: grzyby, roztocza, drobnoustroje, takie jak bakterie i wirusy – czyli wszystko to, co jest trudne do usunięcia nawet przy regularnym dbaniu o czystość auta. W ten sposób dezynfekuje się także wnętrza takich pojazdów, jak karetki pogotowia ratunkowego przewożące chorych z koronawirusem. Ozonowanie jest zatem skuteczne, ale warto przeprowadzić je w zaufanym serwisie, ponieważ nieprawidłowe użytkowanie ozonatora lub złej jakości sprzęt mogą spowodować odbarwienie tapicerki i tworzyw sztucznych.

Po piąte: tankuj bezpiecznie

O swoje bezpieczeństwo powinniśmy zadbać także w trakcie tankowania. Warto ograniczyć liczbę odwiedzin na stacji paliw do minimum – jeśli możemy, tankujmy do pełna, korzystajmy ze stacji samoobsługowych, płaćmy bezgotówkowo (kartą lub przy pomocy aplikacji). Wiele stacji benzynowych dba o bezpieczeństwo klientów i zachowuje środki bezpieczeństwa, udostępniając rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk, wyznaczając strefy kontaktu i odległości pomiędzy klientami lub oddzielając personel od klientów przezroczystymi ściankami.

Pamiętajmy: im więcej środków ostrożności wdrożymy jako kierowcy, tym bezpieczniejszym środkiem transportu będą nasze pojazdy.