Wróć na górę
Ciśnienie w oponach – nie warto go lekceważyć!
17
08.2022

Ciśnienie w oponach – nie warto go lekceważyć!

Choć zazwyczaj wiele osób planuje podróż z dużym wyprzedzeniem, to często w swoich przygotowaniach nie uwzględnia kontroli ciśnienia w oponach, a także sprawdzenia głębokości bieżnika. A to błąd!

Ogumienie samochodu to jedyny element, który stanowi miejsce styku naszego auta z podłożem, dlatego bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy ma prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Wpływa m.in. na opory toczenia pojazdu. To od ciśnienia w oponach zależy również, jaka jest ich przyczepność do nawierzchni, a wszelkie odchylenia od prawidłowej wartości mogą skutkować zmniejszeniem przyczepności, uszkodzeniem czy nawet pęknięciem opony. Jednak o opony warto dbać nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także z oszczędności – podróżując samochodem na mocno zużytych oponach i przy niewłaściwym ciśnieniu wzrasta spalanie, a co się z tym wiąże – wzrastają wydatki na paliwo. Przy nieprawidłowym ciśnieniu w oponach może dochodzić do ich szybszego, nierównomiernego zużywania się, np. gdy ciśnienie w ogumieniu jest za niskie, opony szybciej ścierają się na bocznych krawędziach, a przy zbyt wysokim – w środkowej części.

Jak skontrolować ciśnienie w oponach?

Przy kontroli ciśnienia w oponach warto być skrupulatnym i kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Można je znaleźć na specjalnej naklejce umieszczonej we wnętrzu pojazdu lub w instrukcji obsługi. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że ciśnienie można zmierzyć samodzielnie przy pomocy podręcznego ciśnieniomierza albo na stacji benzynowej. Niezależnie od sposobu, jaki wybierzemy – pamiętajmy, że ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, po dłuższym postoju.

Przed każdym wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan opon oraz ciśnienie w każdej z nich, także w tej zapasowej, jeśli ją posiadamy. Pamiętajmy, aby poziom ciśnienia dostosowywać w zależności od obciążenia samochodu, którym wybieramy się w podróż. W przypadku jazdy autem z kompletem pasażerów i zapakowanym bagażnikiem ciśnienie to powinno być odpowiednio wyższe, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu – tłumaczy Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jazda na „łysych” oponach się nie opłaca

Przed podróżą warto skontrolować również stan techniczny opon. Według przepisów głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm, ale nie czekajmy do ostatniej chwili z zakupem nowego ogumienia! W czasie opadów jazda na startych oponach częściej może skończyć się akwaplanacją, czyli wodnym poślizgiem, podczas którego opony nie są w stanie na bieżąco odprowadzać nadmiaru wody, a kierowca może stracić kontrolę nad samochodem. Dzięki użytkowaniu zadbanych opon wysokiej jakości krótsza jest także droga hamowania, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku jazdy po śliskiej nawierzchni.

Źródło: Renault