Wróć na górę
Bezpieczne piątkowe wyjazdy weekendowe
05
07.2021

Bezpieczne piątkowe wyjazdy weekendowe

Piątek kojarzy się z początkiem weekendu, odpoczynkiem po intensywnej pracy i wyjazdami. Tymczasem piątkowe popołudnie na drogach to najbardziej niebezpieczny czas w całym tygodniu. Aby zapobiegać wypadkom, kierowcy nie mogą lekceważyć dużego natężenia ruchu i związanego z tym stresu. Powinni także unikać pośpiechu i rozproszenia uwagi za kierownicą.

Złagodzenie limitów związanych z pandemią oraz sprzyjająca aura skłaniają wielu Polaków do wypoczynku z dala od miasta. Kierowcy wyjeżdżający na wypoczynek w piątek powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Najwięcej wypadków w piątek

Policyjne statystyki nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości – to właśnie piątek jest dniem z największą liczbą wypadków. W ubiegłym roku w piątki odnotowano 3922 takich zdarzeń – o kilkaset więcej niż każdego innego dnia tygodnia – oraz aż o 1286 więcej niż w niedzielę. W piątki na drogach ginie najwięcej osób i zarazem najwięcej zostaje rannych. Największe nasilenie wypadków zaczyna się późnym popołudniem, a najgorzej jest między godziną 16:00 a 17:00*.

To czas największego natężenia w ruchu drogowym, czas wyjazdów na weekend i towarzyszącego im pośpiechu. To właśnie wtedy najmocniej mogą dać o sobie znać przemęczenie i trudności z koncentracją. Może to oznaczać gorsze radzenie sobie za kierownicą i skłonność do podejmowania ryzyka na drodze, aby na przykład zdążyć przed korkami. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku drogowym.

Sposoby radzenia sobie ze zdenerwowaniem podczas jazdy

Jazda w warunkach miejskich może wiązać się ze stresem. Frustracja narasta szczególnie w korkach, gdy uciekają cenne minuty. Wielu kierowców denerwuje się też z powodu zachowania innych uczestników ruchu, a takie poirytowanie może skutkować bardziej agresywną jazdą. Trudniej wtedy o niezbędną dla bezpieczeństwa koncentrację i zachowanie szczególnej ostrożności.

Gdy tylko zaczniemy odczuwać podenerwowanie, należy zacząć świadomie głęboko oddychać z wykorzystaniem przepony i powoli policzyć do dziesięciu. Napięcie związane ze stresem pomoże także obniżyć aromat mięty lub cynamonu, dlatego warto zaopatrzyć się w zawieszkę o takim zapachu. Stojąc w korku lub na światłach można również wykonać proste ćwiczenie relaksacyjne, pozwalające pozbyć się napięcia mięśni. Należy napiąć na kilka sekund jak najmocniej mięśnie całego ciała, a potem nagle je rozluźnić i następnie powtórzyć to kilka razy.

Uniknąć stresu podczas piątkowej podróży do miejsca wypoczynku pomoże nam też zaplanowanie wyjazdu z wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę. Pozwoli nam to wyruszyć wcześniej z domu i nie nadganiać na trasie straconych minut, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy i niewyprzedzanie innych uczestników ruchu za wszelką cenę. –Pamiętajmy też o dostosowaniu prędkości do panujących warunków i bezpiecznym odstępie od poprzedzającego pojazdu – przypomina Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wyeliminuj rozpraszacze uwagi

W sytuacji stresu i pośpiechu znacznie łatwiej o popełnienie błędu za kierownicą, dlatego warto zadbać o to, aby w skupieniu uwagi nie przeszkadzały kierowcy dodatkowe czynniki. Zdecydowanie należy zrezygnować z słuchania zbyt głośnej i dynamicznej muzyki na rzecz spokojniejszych, ale nie usypiających rytmów. Nadmierne czy długotrwałe natężenie dźwięku nie jest obojętne dla samopoczucia kierowcy – i tak narażonego na hałas – którego najczęstszym źródłem w miastach jest ruch drogowy. Należy jednak uważać, aby szukanie ulubionej piosenki czy ustawianie radia na odpowiednią stację nie odrywało kierowcy od obserwowania drogi i odbywającego się na niej ruchu.

Skutecznym rozpraszaczem uwagi są też rozmowy przez telefon, których najlepiej unikać podczas prowadzenia auta, a jeśli konieczne musimy porozmawiać w czasie jazdy, to korzystajmy z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Zrezygnujmy również bezwzględnie z palenia papierosów czy jedzenia za kierownicą.

Źródło: Renault