Wróć na górę
7 zasad bezpiecznego pokonywania zakrętów
15
12.2021

7 zasad bezpiecznego pokonywania zakrętów

Kierowcy pokonując zakręty podczas jazdy krętymi drogami mają najlepszą możliwość sprawdzenia swoich umiejętności prowadzenia pojazdu. Jednak często bezwładność spowodowana przeniesieniem ciężaru podczas jazdy sprawia, że zakręty te okazują się dla nich ogromnym wyzwaniem. Ekspert SEAT-a podpowiada, jak optymalizować tor jazdy w sposób skuteczny i bezpieczny.

Jazda samochodem, który zapewnia najlepszą przyczepność, stabilność i maksymalne osiągi, pomoże nam jeszcze pewniej poruszać się po tego typu drogach – stwierdza Ángel Suárez, menedżer ds. fizyki pojazdu w SEAT S.A. – Warto także ćwiczyć w bezpiecznych warunkach umiejętności pokonywania zakrętów, aby nabywać doświadczenia, które przyda się w sytuacjach wymagających szybkiej i precyzyjnej oceny sytuacji na drodze – dodaje.

Oto kilka prostych zasad, które pozwolą w sposób efektywny pokonywać zakręty:

  • Przed wyruszeniem w drogę zapoznaj się z trasą

Dobrego kierowcę cechuje umiejętność przewidywania wydarzeń na drodze, a znajomość pokonywanej trasy pozwala na działanie z odpowiednim wyprzedzeniem.  Dlatego wcześniejsze przestudiowanie mapy trasy, np. górskiej, jest niezbędne do efektywnego prowadzenia samochodu.

  • Zadbaj o stabilność pojazdu

Jeśli konieczne jest hamowanie bądź zmiana biegów, należy to zrobić przed wejściem w zakręt. Nagłe hamowanie w ostrym zakręcie może spowodować utratę przyczepności, nawet jeśli auto wyposażone jest w ABS. – Największą stabilność można uzyskać, gdy koła samochodu są cały czas proste, a środek ciężkości jest położony niżej – wyjaśnia Suárez.

  • Dopasuj styl jazdy do warunków panujących na drodze

Prędkość oraz hamowanie należy dostosować do warunków panujących w danym momencie na drodze. Nie można pokonywać zakrętu w ten sam sposób w słoneczny dzień i podczas nocnej jazdy. Niemożliwe jest to także przy deszczowej bądź mglistej aurze, jak i oblodzonej powierzchni. Styl jazdy należy dopasować do warunków na drodze.

  • Trzymaj się swojego pasa ruchu

Tor jazdy w zakręcie powinien odbywać się po możliwie jak najłagodniejszym łuku przy zachowaniu swojego pasa ruchu. W pierwszej fazie manewru prawidłowym jest trzymanie się możliwie blisko zewnętrznej krawędzi zakrętu, aby uzyskać jak najszerszy kąt widzenia. Gdy pojazd wchodzi w zakręt, należy dobrać tor jazdy tak, aby znaleźć się przy wewnętrznej krawędzi, mijając środek zakrętu przy jednoczesnym trzymaniu się swojego pasa ruchu. – Boczne drogi są zazwyczaj wąskie. Tam bardzo pomocny może się okazać system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu – podsumowuje ekspert.

  • Panuj nad kierownicą

Ręce powinny być zawsze prawidłowo ułożone na kierownicy, optymalnie lewa na godzinie 10:00 i prawa na 14:00. Podczas wykonywania zakrętu jest to szczególnie ważne, aby uzyskać prawidłową trajektorię jazdy.

  • Przyspiesz przy wyjściu z zakrętu

Po zakończeniu pokonywania zakrętu, gdy koła są już proste, przyspieszenie pomaga kierowcy wyjść z niego z maksymalną stabilnością i przygotować się do następnego manewru. – Tutaj, podobnie jak na wszystkich innych etapach pokonywania zakrętu, podstawowym założeniem jest płynna jazda. Wtedy pozostaje nam tylko cieszyć się jazdą i podziwiać piękne widoki – stwierdza Suárez.

  • Stosuj się do znaków drogowych

Znaki drogowe wskazują nie tylko kierunek najbliższego zakrętu, ale określają też ograniczenie, dzięki któremu kierowca może dostosować prędkość do panujących warunków na drodze. Warto zwracać na nie baczną uwagę.

Źródło: SEAT