Wróć na górę
5 sposobów na sprawny akumulator latem
07
07.2022

5 sposobów na sprawny akumulator latem

Niektórzy kierowcy zapominają, że akumulatory nie lubią lata, a konkretnie – wysokich temperatur. Gdy upał dociera pod maskę auta, bardzo łatwo o pogorszenie się parametrów akumulatora, a nawet o jego rozładowanie. Aby uniknąć awarii, wystarczy wdrożyć 5 prostych zasad.

Planujesz wakacje bez auta lub jedziesz na urlop samochodem, które przez większość czasu będzie stało na słonecznym parkingu? Uważaj! To prosta droga do  przykrej niespodzianki w postaci rozładowanego akumulatora. Dlaczego? Gdy jeździmy autem codziennie, akumulator jest doładowywany podczas jazdy, a po kilku dniach postoju poziom jego naładowania spada. A podczas upałów, gdy rośnie temperatura pod maską samochodu, reakcje chemiczne w akumulatorze zachodzą szybciej. Gdy temperatura powietrza osiąga 30°C lub więcej, następuje dużo szybsze samorozładowanie. Dlatego przedstawiamy 5 dobrych rad, które pozwolą zminimalizować ryzyko przymusowego postoju i użycia kabli rozruchowych.

1. Kontroluj napięcie

Prawidłowe napięcie w akumulatorze wynosi 12,7 V lub więcej. Gdy napięcie spadnie poniżej 12,5 V, to znak, że akumulator zaczął się rozładowywać. Dlatego warto regularnie je sprawdzać, np. po każdym dłuższym postoju. Można to zrobić samodzielnie, np. przy pomocy woltomierza lub skorzystać z pomocy mechanika, który dysponuje testerem akumulatorów nowej generacji, takim jak Exide EBT965P. Urządzenie tego typu sprawdzi stan akumulatora kwasowo-ołowiowego, EFB, AGM i żelowego; pozwoli także ocenić: system elektryczny pojazdu, alternator oraz rozrusznik.

tester Exide EBT965P

2. Stosuj ładowanie zachowawcze

Jeśli latem nie korzystasz z pojazdu przez kilka dni, unikniesz rozładowania akumulatora, stosując ładowanie zachowawcze (po wcześniejszym sprawdzeniu stanu jego naładowania). Pozwoli to zminimalizować skutki samorozładowania spowodowanego przez upał. Pomocny będzie nowoczesny prostownik, taki jak Exide 12/7, dzięki któremu w prosty sposób naładujesz akumulator. Urządzenie nie wymaga od użytkownika kontroli, ponieważ samodzielnie ustala parametry i czas ładowania, a także samo przerywa ładowanie (nie dopuszczając do przeładowania akumulatora).

3. Dbaj o czystość

Na akumulatorze (jego obudowie, pomiędzy biegunami) gromadzą się różne zanieczyszczenia, np. kurz, pozostałości po oleju, pyły. Nieczyszczone systematycznie klemy z czasem śniedzieją, a to może ograniczyć prawidłowy przepływu prądu. A brudny akumulator może ulec szybszemu samorozładowaniu. Dlatego warto od czasu do czasu go wyczyścić przy pomocy suchej ściereczki i specjalnej szczoteczki do klem, która poradzi sobie z zaśniedziałymi lub zabrudzonymi zaciskami.

4. Parkuj w cieniu, sprawdzaj płyny

Aby uchronić akumulator przed rozładowaniem i przedłużyć jego żywotność, nie pozostawiaj latem auta przez dłuższy czas w pełnym słońcu. Działanie wysokiej temperatury na akumulatory jest tak znaczące, że producenci zalecają kontrolę napięcia już po ekspozycji słonecznej auta przy temp. 20°C, ponieważ każde 10°C powyżej tej granicy przyspiesza zjawisko samorozładowania i to nawet dwukrotnie. Przegrzanie silnika też może źle wpływać na akumulator. Aby tego uniknąć, dobrze jest kontrolować poziom oleju oraz uzupełniać płyn chłodzący w układzie chłodzenia.

5. Postaw na nowe technologie

Wybieraj najlepsze technologie, takie jak Carbon Boost 2.0 w akumulatorze Exide Premium. Dzięki dodatkowi aktywnego węgla, akumulatory wykonane w tej technologii mają lepszą wydajność i dłuższą żywotność. Charakteryzują się większą zdolnością przyjmowania ładunku, w związku z czym wymagają krótszego czasu ładowania – odbywa się ono dwa razy szybciej niż w przypadku technologii tradycyjnej. Carbon Boost 2.0 to technologia, która sprawdzi się w ekstremalnych warunkach pogodowych (upał, mróz) – w samochodach z mocnymi silnikami, bogato wyposażonych i intensywnie użytkowanych, także w ruchu miejskim.