Wróć na górę
Wymiana akumulatora – o czym należy pamiętać?
#12
porada

Wymiana akumulatora – o czym należy pamiętać?

O ile wymiana akumulatora w starszych pojazdach jest jeszcze względnie prosta i można ją przeprowadzić w krótkim czasie, o tyle w przypadku nowoczesnych pojazdów (tych wyposażonych m.in. w systemy zarządzania energią czy Start-Stop) należy przestrzegać ważnych reguł.

W większości samochodów nowej generacji akumulator jest kontrolowany przez urządzenie sterujące w ramach systemu zarządzania energią, który zawiera informację o akumulatorze. Aby system mógł zoptymalizować proces ładowania czy rozładowywania w całym okresie eksploatacji, należy wczytać nowy akumulator i wykasować ewentualne błędy. Jednocześnie należy pamiętać, aby stary akumulator zawsze wymieniać na akumulator wykonany w tej samej technologii.

Profesjonalna wymiana akumulatora w nowoczesnych pojazdach opiera się na kilku bardzo ważnych etapach postępowania, do których należą m.in.: zapisanie personalizacji (np. wcześniejsze ustawienia radia lub pamięć ustawienia foteli), przed odłączeniem akumulatora wprowadzenie pojazdu w tryb uśpienia czy wczytanie nowego akumulatora.

Gdy oprogramowanie zarządzania energią akumulatora nie posiada funkcji identyfikacji, należy ponownie wczytać akumulator do pamięci w sterowniku systemu zarządzania energią. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić usterki systemu, np. zakłócenia pracy rozrusznika czy odłączenie odbiorników w samochodzie, a przede wszystkim przedwczesne zużycie samego akumulatora.

Po wymianie i wczytaniu akumulatora konieczne jest również wykasowanie błędów pamięci. Ostatnim krokiem jest adaptacja uprzednio zapisanych personalizacji oraz odbycie jazdy próbnej, aby przetestować wszystkie systemy.

Jak widać wymiana akumulatora w samochodzie nowej generacji nie jest sprawą prostą, dlatego najlepiej powierzyć ją specjalistom w warsztacie lub punkcie sprzedaży akumulatorów.