Wróć na górę
Jak wymienić akumulator w motocyklu?
#27
porada

Jak wymienić akumulator w motocyklu?

Wymiana akumulatora prędzej czy później będzie dotyczyć każdego motocykla, a to z uwagi na specyfikę jego eksploatacji, czyli sezonowość. Nieużywany i nieodpowiednio w tym czasie traktowany akumulator bardzo często po zimie nie nadaje się do ponownego użytkowania. Trzeba go wymienić. Zanim jednak tego dokonasz, sprawdź, jaki akumulator będzie najlepszy dla Twojego jednośladu, np. za pomocą wyszukiwarki.

Kilka wskazówek, jak wymienić akumulator:

  1. Zdemontuj siedzenie, gdyż akumulator najczęściej jest położony zaraz za silnikiem, pod siedzeniem kierowcy.
  2. Odkręć pokrywę zabezpieczającą plastikowy boks, w którym zazwyczaj zamontowany jest akumulator.
  3. W tej chwili powinieneś już mieć dostęp do akumulatora. Teraz odłącz klemy: najpierw masę (najczęściej przewód czarny), a następnie plus (czerwony).
  4. Wyjmij akumulator z motocykla, wyczyść skrzynkę i klemy ze wszelkich zabrudzeń.
  5. Przygotuj nowy akumulator – (jeśli zawiera dodatkowy pojemnik w zestawie, napełnij go elektrolitem wg instrukcji).
  6. Włóż akumulator do skrzynki, dokręć klemy i mocowania. Pamiętaj! Jako pierwszy podłącz plus (czerwony przewód), dopiero potem minus (czarny). Ewentualnie posmaruj od zewnętrz wazeliną połączone z mocowaniami klemy (nigdy nie stosuj wazeliny czy innych smarów pomiędzy połączeniami, gdyż powłoka taka będzie stanowić niepożądany izolator).
  7. Zamknij skrzynkę i ponownie zamocuj siedzisko kierowcy. Pamiętaj, aby nie powstały niepotrzebne luzy – mogą spowodować przesuwanie siedziska lub akumulatora w czasie jazdy.