Wróć na górę
Jak przechowywać akumulator motocyklowy po sezonie?
#18
porada

Jak przechowywać akumulator motocyklowy po sezonie?

Po zakończeniu sezonu wymontuj akumulator i przechowuj go w dobrze wentylowanym, raczej chłodnym pomieszczeniu. Akumulator należy wyjąć z jednośladu, zwłaszcza jeśli pojazd musi przezimować na zewnętrz – nieużywany akumulator plus niskie temperatury to niemal pewność całkowitego rozładowania akumulatora i zamarznięcia elektrolitu, co jest równoznaczne ze zniszczeniem akumulatora.

O wyjęty z pojazdu akumulator trzeba jednak dbać. Co jakiś czas oczyszczać go z kurzu, sprawdzać poziom napięcia i w razie potrzeby – podładowywać (średnio raz na 1-2 miesiące).

W pojazdach, które zimują w ogrzewanym garażu, nie trzeba koniecznie wymontowywać akumulatora na zimę. Pamiętaj jednak, że pozostawiony w pojeździe nadal będzie podtrzymywać pamięć sterowników, np. gdy jednoślad jest wyposażony w alarm. W takiej sytuacji także musisz kontrolować poziomu napięcia i co jakiś czas podładować akumulator. Niektóre pojazdy posiadają specjalne gniazdka 12 V, które umożliwiają podładowanie akumulatora bez konieczności demontażu. Wystarczy tylko podłączyć inteligentną ładowarkę, która wyłączy się sama, gdy akumulator osiągnie odpowiedni poziom napięcia.