Wróć na górę
Zły stan techniczny auta? Przygotuj się na mandat
04
10.2013

Zły stan techniczny auta? Przygotuj się na mandat

Nie każdy kierowca może pozwolić sobie na kupno samochodu najnowszej generacji. Wręcz przeciwnie, Polacy przodują w sprowadzaniu tanich, starych aut z zagranicy. Czy poruszanie się takimi pojazdami jest dozwolone? Jakie wymogi techniczne nakłada na samochody obecne prawo?

Według danych GUS w 2010 r. średni wiek pojazdu w Polsce wyniósł ponad 15 lat i wykazuje tendencję wzrostową. Samochód musi być jednak sprawny technicznie bez względu na wiek, ponieważ prowadzenie niesprawnego pojazdu jest karalne. Pojazd, który uczestniczy w ruchu, powinien być w takim stanie, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innych ani nie narażał nikogo na szkody. Samochód nie ma prawa naruszać porządku publicznego przez powodowanie nadmiernego hałasu, nie powinien także nadmiernie wydzielać szkodliwych substancji ani powodować niszczenia drogi. Używanie auta, które łamie którąś z powyższych zasad oznacza 300 złotych mandatu.

Brudna kabina czyści portfel

– Warto zwrócić uwagę, że art. 66 Kodeksu Drogowego w punkcie 5 zobowiązuje kierowców do tego, aby ich pojazd zapewniał dostateczne pole widzenia oraz łatwe i pewne jego prowadzenie – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W praktyce oznacza to, że zmotoryzowani powinni zwrócić uwagę na czystość szyb i sprawność urządzeń służących kierowaniu. Oczywiście trzeba też zadbać o porządek w kabinie – porzucone kartoniki, papiery czy puszki mogą np. zasłonić dźwignię zmiany biegów i przyczynić się do spowodowania wypadku – dodaje. Prawo nie pozwala także na umieszczanie w niej wystających, szpiczastych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenia ciała. Trzeba mieć to na względzie podczas przewożenia rzeczy – jeśli nasz samochód nie pozwala np. na bezpieczny transport metalowych prętów, to znaczy, że trzeba skorzystać z pomocy usług firmy transportowej.

Tanie okazje drogo kosztują

W samochodzie nie można ponownie używać części wymontowanych z innych pojazdów, jeśli powodowałoby to zagrożenie bezpieczeństwa lub szkody dla środowiska. Niedopuszczalne jest też używanie części czy przedmiotów wyposażenia, które nie spełniają norm bezpieczeństwa. Lepiej zatem kupować pewne części zamienne i nie dać się nabrać na przesadnie tanie oferty – dla własnego dobra. Kierowcy powinni pamiętać też, że nawet jeśli taryfikator mandatów nie opisuje wprost ich przewinienia, nie znaczy to, że ominie ich kara. Policjant w stosownych wypadkach ma prawo wystawić mandat za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który wynosi nawet 500 złotych.

Źródło: Creandi