Wróć na górę
Zachowaj ostrożność w pobliżu szkół
02
09.2020

Zachowaj ostrożność w pobliżu szkół

Po blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają do stacjonarnej nauki, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w pobliżu placówek oświatowych. Powinni być przygotowani na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu dla pieszych i pamiętać, że odwożąc swoich podopiecznych do szkoły, nie mogą zatrzymywać się w niedozwolonych miejscach.

Kierowcy, poruszający się autem w pobliżu placówek oświatowych, powinni pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości i koncentracji na drodze, aby nie naruszyć bezpieczeństwa uczniów przebywających w okolicy.

Dziecko – uczestnik ruchu drogowego

Statystycznie każdego dnia w Polsce kilkoro dzieci w wieku 7-14 lat uczestniczy w wypadku drogowym. Blisko co trzecie dziecko z tej grupy wiekowej, które zostaje ranne w wypadku, należy do grupy pieszych*.

– Dzieci nie zawsze posiadają umiejętność oceny ryzyka i nie zawsze bezpiecznie pokonują przejścia dla pieszych. Często poruszają się też na hulajnogach czy rowerach, nie zachowując należytej ostrożności. Z tego powodu w okolicy szkoły i innych miejsc, do których uczęszczają uczniowie (przystanki, boiska lub baseny), kierowca powinien ograniczyć prędkość i być przygotowany na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Rodzice częścią problemu

Zdarza się, że bezpieczeństwu dzieci w pobliżu placówek oświatowych zagrażają sami rodzice. Osoby, które chcą podwieźć uczniów pod samo wejście do szkoły, odpowiadają za wzmożony ruch w jej okolicy. W porannym pośpiechu i stresie opiekunowie dzieci mogą łatwo doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Problemem jest również nieprawidłowe parkowanie w otoczeniu szkoły. Samochód pozostawiony niezgodnie z przepisami, np. zbyt blisko przejścia dla pieszych, może utrudniać dzieciom bezpieczne przemieszczanie się. Ze względu na niski wzrost, dzieci wychodzące zza zaparkowanego auta mogą być niewidoczne dla nadjeżdżających kierowców.

 

* www.policja.pl

Źródło: Renault