Wróć na górę
Czym jest hipnoza drogowa i jak sobie z nią radzić?
20
04.2022

Czym jest hipnoza drogowa i jak sobie z nią radzić?

Kierowcom zdarza się czasami przejechać kilkadziesiąt kilometrów i zupełnie tego nie pamiętać. Jak to możliwe? Odpowiada za to – dotykający ich na dłuższych, prostych i monotonnych odcinkach drogi – stan tzw. hipnozy drogowej czy autostradowej. Może on doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Dzieje się tak, gdy uwadze kierowcy umknie pojazd włączający się do ruchu lub przeszkoda.

„Pobudka” po 20 kilometrach

Utrzymanie skupienia za kierownicą, gdy na drodze niewiele się dzieje, bywa utrudnione. Koncentracja kierowcy może bardzo szybko osłabnąć na przykład na drodze o ruchu jednokierunkowym. Uwagę możemy łatwo utracić szczególnie na dłuższych, prostych odcinkach. Takie zjawisko nazywane jest „hipnozą drogową”.

Muszą na nią uważać zwłaszcza kierowcy jeżdżący po drogach szybkiego ruchu i znajdujący się sami w pojeździe. Prowadzenie w stanie tzw. hipnozy drogowej przypomina jazdę w sytuacji, kiedy jesteśmy senni i zmęczeni. Stan ten może pojawić się, gdy kierujemy wzrok w jeden punkt, na przykład wpatrując się w linie na drodze. Tzw. hipnozy drogowej nie da się uniknąć także nocą – wtedy często bezwiednie możemy utkwić wzrok w snopie światła naszego samochodu lub tylnych światłach pojazdu jadącego przed nami. Niejednokrotnie może to trwać dość długo. Zdarza się nawet, że kierowcy „budzą się” dopiero po przejechaniu 10-20 kilometrów w takim stanie i nie potrafią przypomnieć sobie, jak wyglądał przebyty właśnie odcinek drogi.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Winę za monotonną jazdę dłuższymi odcinkami często można przypisać samej geometrii drogi, kiedy kierowca przez wiele kilometrów nie musi wykonywać żadnych skrętów, wymuszających konieczność czuwania, a także brakowi urozmaicenia terenu czy przydrożnej zieleni.

Utrata koncentracji za kierownicą spowalnia czas reakcji na zagrożenie. Kierowca, który utracił czujność, może o wiele później uświadomić sobie zaistnienie niebezpiecznej sytuacji na drodze, zidentyfikować przeszkodę, podjąć decyzję o działaniu i ostatecznie nie zdążyć z wykonaniem odpowiedniego manewru.

Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż musimy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo monotonnej jazdy i odpowiednio się do niej przygotować. Na pewno nie wsiadajmy za kierownicę zmęczeni, zadbajmy też o żywszą muzykę w samochodzie, gdyż uczucie senności może zostać wywołane przez relaksacyjne dźwięki czy nawet słuchanie nudnych podcastów. Jeśli jadą z nami pasażerowie, pomóc może także niezbyt absorbująca rozmowa – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Źródło: Renault