Wróć na górę
Spiesz się powoli – to się opłaca!
23
06.2021

Spiesz się powoli – to się opłaca!

Nawet trzech na czterech polskich kierowców przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. W ten sposób narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dlaczego w mieście lepiej jechać wolniej, ale płynnie?

Niepokojące fakty

Dane Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wskazują, że aż 75% pojazdów poruszających się po drogach w terenie zabudowanym w Polsce przekraczało dozwoloną prędkość 50 km/h*. Jadąc z nadmierną prędkością, wielu kierowców chce nadrobić czas stracony w korkach. Często spieszą się, na chwilę rozpędzając się do prędkości niezgodnej z przepisami, by zaraz hamować. – Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że realna średnia prędkość możliwa do osiągnięcia w dużych miastach to około 18-22 km/h. Rozwijanie nadmiernej prędkości tylko po to, by za moment zatrzymać się na światłach, zwyczajnie nie ma sensu i jest niebezpieczne – wyjaśnia Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Płynna jazda – mniej spalonego paliwa

Naprzemienne rozpędzanie się i hamowanie sprzyja nerwowym sytuacjom na drodze, a w przypadku zestresowanego kierowcy rośnie prawdopodobieństwo popełnienia błędu i kolizji. Przeciwieństwem tego jest płynna, czytelna jazda, która przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i po prostu się opłaca. Jadąc z przepisową prędkością, ma się większą szansę trafienia na „zieloną falę”. Spala się również mniej paliwa. Szacuje się, że przynosi to korzyści w postaci oszczędności 5-20% paliwa.

Ekojazda dobra dla środowiska

Utrzymywanie stałej prędkości czy hamowanie silnikiem należą do podstawowych zasad ekojazdy – przekonują trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Pojęcie ekojazda przybyło do Polski z Finlandii i Szwajcarii. Tamtejsi naukowcy już w połowie lat 90. ubiegłego wieku doszli do wniosku, że odpowiedni styl jazdy może przynieść oszczędności w eksploatacji samochodu. EcoDriving, bo o nim mowa, oznacza świadomą i kontrolowaną jazdę, przynoszącą wymierne korzyści finansowe. Ma ona także pozytywne wpływ na środowisko naturalne, przyczynia się bowiem do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Przy zastosowaniu podstawowej techniki ekologicznej jazdy, ilość spalin, w tym dwutlenku węgla (CO₂) dostającego się do powietrza, jest znacznie mniejsza.

* 13th Road Safety Performance Index Report, ETSC, 2019

Źródło: Renault