Wróć na górę
15
06.2018

Słuchać czy nie słuchać? (Nie) bezpieczna muzyka

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez słuchania radia lub muzyki. Jak to wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Wiele zależy od rodzaju muzyki oraz ustawionego poziomu głośności.

Czasem z muzyką jest bezpieczniej…

Słuchanie muzyki może mieć pozytywny wpływ na nastrój kierowcy, co przekłada się na bezpieczniejsze zachowania na drodze*. Muzyka łagodzi również negatywne efekty wywołane głośnym otoczeniem, pomagając w koncentracji. To ważne, ponieważ w nadmiernym hałasie łatwiej popaść w rozdrażnienie, co prowadzi do bardziej agresywnego i brawurowego zachowania na drodze.

…ale nie zawsze

Nie każdy rodzaj muzyki sprawdzi się w aucie. Znaczenie ma m.in. tempo słuchanych utworów – jeśli jest ono zbyt szybkie, kierowca podświadomie przyspiesza, by dopasować się do muzyki. Optymalne tempo utworu jest zgodne z rytmem bicia ludzkiego serca (czyli ok. 60-80 uderzeń na minutę)**. Niebezpieczna może być również głośna muzyka, która często zagłusza np. sygnał nadjeżdżającej karetki pogotowia.

Uważać muszą też piesi i rowerzyści

Ze słuchaniem muzyki powinni uważać również piesi i rowerzyści. Jeśli poruszają się po drodze czy przejściu dla pieszych z założonymi słuchawkami, mogą nie usłyszeć odgłosu nadjeżdżającego auta, poza tym ich uwaga często ulega rozproszeniu. Dobrym nawykiem jest zdejmowanie słuchawek, gdy dochodzimy do przejścia dla pieszych.

* van der Zwaag MD1, Dijksterhuis C, de Waard D, Mulder BL, Westerink JH, Brookhuis KA., The influence of music on mood and performance while driving

** Dr Simon Moore, London Metropolitan University

Źródło: Renault