Wróć na górę
16
10.2013

Rozładowanie akumulatora najczęstszą przyczyną awarii samochodów

Z raportu mobilnej sieci warsztatów Starter wynika, że najwięcej awarii samochodów w okresie zimowym jest związanych z akumulatorem. Zwykłe rozładowanie było przyczyną aż 2813 wezwań pomocy drogowej w Polsce! Dlatego warto posiadać inteligentny prostownik albo akumulator z pakietem pomocy drogowej.

Raport firmy Starter przedstawia statystyki wezwań pomocy drogowej w Polsce z zeszłego okresu zimowego (od 1 grudnia 2012 roku do 31 marca 2013 roku). Co czwarta z 11 598 awarii, do których została wezwana pomoc drogowa, dotyczyła akumulatora. Co więcej, lwia część (97%) awarii akumulatorów spowodowana była jego rozładowaniem.

Dlaczego to właśnie akumulator okazuje się newralgiczną częścią współczesnego auta, szczególnie w okresie przymrozków? Z nastaniem zimy mogą wystąpić pierwsze kłopoty z rozruchem silnika samochodu. Nie zawsze winę za te kłopoty ponosi akumulator, ale od jego sprawności w dużej mierze zależy dobry rozruch. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia (także elektrolitu) obniża się pojemność elektryczna i zdolność rozruchowa akumulatora.

Przyczyną jest to, że wewnętrzny opor rośnie, a reakcja chemiczna przebiega wolniej. Dla akumulatorów częściowo rozładowanych pojemności będą proporcjonalnie mniejsze. Obniżenie temperatury sprawia również, że w skrzyni korbowej i biegów samochodu, wzrastają opory, jakie musi pokonać rozrusznik, który z kolei pobiera prąd z akumulatora podczas rozruchu – odpowiada Krzysztof Najder z Exide Technologies S.A.

Jakie zatem czynności powinniśmy wykonać w okresie zimowym by ustrzec się problemów z akumulatorem? Przede wszystkim sprawdzać poziom naładowania akumulatora poprzez kontrolę napięcia, ewentualnie gęstość elektrolitu (jeżeli konstrukcja akumulatora na to pozwala). Napięcie poniżej 12,5 V w zainstalowanym w samochodzie akumulatorze niesie za sobą ryzyko rozładowania akumulatora. Dobrze jest mieć prostownik i w razie zauważenia problemów z rozruchem, akumulator podładować.

Dodatkowo warto zadbać o czystość powierzchni wieczka akumulatora, gdyż gromadząca się wilgoć i woda mogą być przyczyną zwarć i samowyładowań. Jeżeli przewidujemy dłuższą (2-3 miesiące i dłużej) przerwę w użytkowaniu swojego auta, wskazane jest wyjąć lub odłączyć przewody od akumulatora i przechowywać go w stanie naładowanym.

Należy zawsze pamiętać o przestrzeganiu zasad opisanych w instrukcji obsługi akumulatora, zarówno pod względem montażu i demontażu, jak i ewentualnego ładownia prostownikiem. W zależności od rodzaju akumulatora, obowiązują różne charakterystyki ładowania oraz w zależności od rodzaju posiadanego prostownika istnieją różne możliwości jego wykorzystania – wyjaśnia Najder.

Akumulator najprościej można naładować, wyjmując go z samochodu i podłączając do prostownika na noc. Samo przeniesienie w miejsce o temperaturze pokojowej w istotny sposób zwiększy szanse na skuteczne, bo szybsze naładowanie. „Czas ładowania należy jednak kontrolować. Przeładowanie akumulatora może zakończyć się jego uszkodzeniem. Rozwiązaniem tego problemu są inteligentne prostowniki, jak np. Exide 12/7. Kontroluje on stan naładowania akumulatora, a gdy wykryje całkowite naładowanie baterii, automatycznie kończy proces ładowania, co chroni akumulator przed uszkodzeniem. Dodatkowo taki prostownik daje możliwość bezpiecznego ładowania akumulatora zainstalowanego w samochodzie bez ryzyka uszkodzenia zarówno samego akumulatora, jak i instalacji elektrycznej samochodu” – podkreśla przedstawiciel Exide Technologies S.A.

Warto także pamiętać, że niektóre akumulatory – jak te z serii Exide Premium czy Centra Futura – objęte są bezpłatną pomocą sieci Starter. Wraz z tymi akumulatorami klient otrzymuje pakiet Exide Assistance. „Jego posiadacz nie ponosi żadnych kosztów związanych z przyjazdem pomocy drogowej, jeżeli usterka dotyczy tego właśnie akumulatora, Pomoc ta przysługuje użytkownikowi akumulatora dwukrotnie w ciągu dwóch lat od nabycia akumulatora” – podsumowuje.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie zapobiegania rozładowaniu akumulatora zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.