Wróć na górę
Czym jest pojemność akumulatora?
#29
porada

Czym jest pojemność akumulatora?

Niezależnie od rodzaju oraz rozmiarów, różne akumulatory łączą pewne charakterystyczne dla nich parametry. Do głównych z nich zalicza się pojemność akumulatora, która jest wyrażona w tzw. amperogodzinach (Ah). Jeżeli zastanawiasz się, jaką rolę odgrywa ona w użytkowaniu pojazdu oraz jak sprawdzić pojemność akumulatora – zapraszamy do dalszej lektury!

Wpływ temperatury na pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora definiowana jest jako iloczyn prądu i czasu, rozumianego w uproszczeniu jako parametr określający maksymalny iloczyn prądu wypływającego z akumulatora w danym czasie. Tzw. pojemność dwudziestogodzinna akumulatora to inaczej wartość, która informuje o wielkości ładunku elektrycznego, jaki akumulator może w sposób ciągły dostarczyć przez 20 godzin, aż do spadku napięcia do wartości 10,5 V.

Temperatura ma duży wpływ na pojemność akumulatora – wraz z jej spadkiem obniża się również pojemność (np. przy temperaturze 0° C akumulatory kwasowo-ołowiowe wykazują tylko 85% pojemności znamionowej), co przy jednoczesnym wzroście oporności wewnętrznej zmniejsza zdolność akumulatora do oddawania energii. Pojemność akumulatora nie jest niestety wartością stałą, zmniejsza się z każdym cyklem, czyli rozładowaniem-ładowaniem akumulatora. Aby opóźnić ten proces, warto zwrócić uwagę na prawidłową eksploatację akumulatora i nie dopuszczać do jego pełnego rozładowania.

Czy można sprawdzić pojemność akumulatora?

Jak sprawdzić pojemność akumulatora? Procesy chemiczne zachodzące w jego wnętrzu powodują, iż pomiar przeprowadza się inaczej dla poszczególnych rodzajów akumulatorów. Wartość jest ustalana w oparciu o pomiar czasu oraz prądu rozładowania akumulatora w określonym zakresie napięcia na jego zaciskach. Decydujące jest dopuszczalne minimalne napięcie rozładowanego oraz maksymalne napięcie naładowanego akumulatora, bez ryzyka jego trwałego uszkodzenia. Wartość maksymalnego prądu jest ściśle określona przez producenta.

Jak wspomnieliśmy, nawet w nieużywanym akumulatorze pojemność z biegiem czasu ulega zmniejszeniu, co jest powiązane z ilością przebytych cykli ładowanie-rozładowanie oraz zmianą wysokości temperatur. Aby prawidłowo przygotować się do zimy, najlepiej jest zdecydować się na profesjonalny przegląd, dzięki któremu pozna się dokładnie stan swojego akumulatora. Badania nierzadko realizowane są bezpłatnie w miejscach zajmujących się zarówno dystrybucją akumulatorów, jak i ich diagnostyką, czego przykładem były wyjątkowo popularne akcje Centra Mocy, przybliżające między innymi jak przetestować stan akumulatora we własnym zakresie.