Wróć na górę
Przewożenie bagażu w samochodzie – co warto wiedzieć by podróżować bezpiecznie?
15
11.2021

Przewożenie bagażu w samochodzie – co warto wiedzieć by podróżować bezpiecznie?

Koniec roku to okres wzmożonych podróży. Wybierając się do rodziny na święta, czy do znajomych, by wspólnie spędzić Sylwestra, nie jedziemy zazwyczaj z pustymi rękoma. Podróżując samochodem w kilka osób, możemy mieć sporo bagaży, zabieramy też często ze sobą zwierzęta domowe. Jak prawidłowo przewozić nasze pakunki i pupili, by bezpiecznie dojechać do celu?

Bagaże tylko w bagażniku

Przewożąc przedmioty w bagażniku, należy pamiętać, że siła oddziałująca na oparcie tylnego fotela, w przypadku kolizji, powinna być jak najsłabsza. Tak więc najcięższe przedmioty najlepiej ułożyć na podłodze bagażnika i tuż za oparciami, by w razie gwałtownego hamowania nie przemieściły się z dużą prędkością do przodu. Lżejsze rzeczy mogą znajdować się nieco wyżej.

Jeśli przewozi się w pojeździe bardzo ciężkie przedmioty, na przykład materiały budowlane lub butle z gazem, dobrze jest przypiąć je do bagażnika. – Zapomnij o tanich paskach ze stacji benzynowej. Poszukaj takich, które mają certyfikat bezpiecznego przechowywania bagażu – radzi Robert Šťastný z zespołu badań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego marki ŠKODA. – Jeżeli z tyłu nie przewozisz pasażerów, a masz duży ładunek w bagażniku, użyj pasów bezpieczeństwa i zapnij tylne fotele. To dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku – dodaje ekspert.

Należy również uważać na przedmioty umieszczone na półce nad bagażnikiem. Jeśli kierowca mocno zahamuje lub dojdzie do zderzenia, wszystkie przechowywane tam rzeczy przemieszczą się swobodnie do przodu. Dlatego nie należy używać półki do przewożenia cięższych przedmiotów, takich jak butelki, pudełka na lunch, książki lub parasole. – Poduszkę, kocyk, matę do jogi i podobne przedmioty możesz bezpiecznie przewozić na półce. Nie zranią nikogo, zwłaszcza jeśli znajdują się za zagłówkami. Wyobraź sobie, że jeśli pojazd uderzy w solidną przeszkodę, jadąc około 50 km na godzinę, wszystko, co nie jest starannie przymocowane, przemieści się do przodu z tą samą prędkością – podkreśla Robert Šťastný.

Ekspert radzi również, jak przewozić w samochodzie rower lub kilka rowerów. Jeśli tylne fotele są złożone, dobrze użyć specjalnych uchwytów. Jednak nawet wtedy warto zabezpieczyć poszczególne części rozłożonego roweru paskami. Można też wykorzystać do tego tylne pasy bezpieczeństwa.

Podobnie można postąpić w przypadku bagażu, który nie mieści się w bagażniku. Warto przypiąć go pasem bezpieczeństwa na jednym z tylnych siedzeń, po to, by zapobiec swobodnemu przemieszczaniu się przedmiotów podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.

Zadbaj o bagażnik dachowy

Podczas korzystania z bagażników dachowych również należy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto poszukać kufrów, które przeszły testy zderzeniowe. Wystarczy sprawdzić w dokumentach pojazdu maksymalne obciążenie dachu i nie zapominać o tym, że wlicza się w nie waga relingów dachowych i sam kufer dachowy. – Podczas przechowywania przedmiotów w kufrze dachowym połowa ich całkowitej masy powinna znajdować się pośrodku, między uchwytami dachowymi, jedna czwarta z przodu i jedna czwarta z tyłu. Pakując się, upewnij się, że bagażnik dachowy nie jest zagrożony przedziurawieniem, jeśli gwałtownie zahamujesz. Wyłóż jego przód czymś miękkim, na przykład kocem lub ręcznikami, które pochłaniają energię kinetyczną cięższych przedmiotów – mówi Robert Šťastný.

Podczas przewożenia rowerów na dachu, należy wybierać certyfikowane bagażniki wysokiej jakości. Trzeba również zwrócić uwagę na wyposażenie roweru przed umieszczeniem go na dachu. – Upewnij się, że usunąłeś z roweru wszystko, co może się poluzować: prędkościomierz, bidon, lampki lub pompkę. Dzięki temu nie tylko nie zgubisz tych przedmiotów, ale przede wszystkim nie narazisz nikogo na niebezpieczeństwo – podkreśla Šťastný.

Zwierzęta – szczególna grupa pasażerów

Przewożone w samochodzie zwierzęta to szczególna grupa pasażerów, która musi być odpowiednio zabezpieczona podczas podróży. Nie chodzi jedynie o ich bezpieczeństwo, ale również o dobro innych pasażerów. Przewożenie małych zwierząt jest stosunkowo łatwe, bo do tego celu wystarczy specjalny transporter. Jednak mimo to ich miejsce jest w bagażniku, a nie na kolanach podróżnych. Metalowa klatka, w przypadku kolizji, może spowodować niebezpieczeństwo we wnętrzu samochodu. Ale jeśli w samochodzie znajduje się wolny fotel, można tam przymocować transporter za pomocą pasa bezpieczeństwa.

Przy przewożeniu większych czworonogów warto zaopatrzyć się w specjalną klatkę przeznaczoną do bagażnika samochodu, która zapewni im maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Jeśli jedynym możliwym rozwiązaniem jest przewożenie psa na tylnej kanapie auta, można skorzystać z hamaka ochronnego, który zapewni mu swobodę ruchów, jednocześnie uniemożliwiając poruszanie się po wnętrzu pojazdu. A ponieważ hamak jest wykonany z materiału antypoślizgowego, zabezpieczy też zwierzę przed ewentualnym upadkiem, chroniąc jednocześnie kanapy przed zabrudzeniem. – Podczas jazdy zwierzę powinno być zawsze zabezpieczone. Trzeba pamiętać, że nagłe hamowanie lub zderzenie może spowodować, że przeleci ono przez wnętrze pojazdu i zrani siebie lub innych pasażerów – podsumowuje Šťastný.

Źródło: ŠKODA