Wróć na górę
Parkowanie tyłem – równoległe i prostopadłe – krok po kroku
18
04.2023

Parkowanie tyłem – równoległe i prostopadłe – krok po kroku

Prawidłowe ustawienie samochodu i wybór miejsca do parkowania to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa drogowego, ale też rozsądku i szacunku do innych kierowców. Równoległe i prostopadłe parkowanie tyłem dla części kierowców, nawet posiadających prawo jazdy od wielu lat, może jednak stanowić wyzwanie. Jak prawidłowo wykonywać ten manewr?

 – Czasami trudności z prawidłowym parkowaniem nie są związane z brakiem umiejętności, ale presją innych uczestników ruchu i małą dostępnością miejsc parkingowych. Stres na pewno nie pomaga – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy. Jeśli kierowca nie czuje się pewnie podczas parkowania, to konieczne jest przypomnienie sobie tego manewru, a następnie praktyka. Najlepiej na początku z dala od innych samochodów. Tym bardziej, że za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat od 100 do nawet 800 zł. Gdy dodatkowo auto zostanie odholowane, koszty te rosną. Przypominamy krok po kroku, jak należy prawidłowo parkować auto, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Parkowanie prostopadłe tyłem

  1. Nie zapomnij o zasygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru kierunkowskazem.
  2. Mocno skręć koła w stronę miejsca, na które zamierzasz wjechać.
  3. Upewnij się, że boczne lusterka są właściwie ustawione, tak aby móc kontrolować boki i rogi samochodu. Podczas cofania oszacuj odległość, spoglądając w lusterko wsteczne lub przekręcając głowę w prawo i patrząc przez tylną szybę.
  4. Gdy tył auta znajdzie się w pozycji równoległej do linii miejsca parkingowego lub sąsiadujących samochodów, wyprostuj koła i zajmij miejsce postojowe. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach auta, aby można było z niego bez problemu wysiąść.
  5. W sytuacji, gdy twój samochód znajdzie się zbyt blisko innych aut, nie wahaj się wykonać korekty manewru albo zacznij od początku.
Parkowanie Prostopadle Tylem

Parkowanie równoległe tyłem

  1. Ustaw swój pojazd możliwie blisko auta, za którym chcesz zaparkować.
  2. Jak najmocniej skręć kierownicą w prawo.
  3. „Schowaj” samochód między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika. Pamiętaj, że przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmie dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom.
  4. Zdecydowanie odkręć kierownicę i bardzo uważając na przód auta, wjeżdżaj kontrolując odległość do samochodu znajdującego się z tyłu.
  5. Ważne jest pozostawienie przestrzeni przed samochodem, niezbędnej do wyjechania z miejsca parkingowego.
Parkowanie Rownolegle Tylem

Parkowanie w miejscach objętych zakazem często oznacza utrudnianie przemieszczania się innym osobom, na przykład pieszym – w przypadku postoju na chodniku, albo rowerzystom, gdy postawimy auto na ścieżce rowerowej, czy właścicielom nieruchomości, gdy kierowca zatarasuje wjazd na posesję. Niedopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, gdy nie ma się takich uprawnień. – Parkując, warto postawić się w sytuacji innych kierowców. Jeśli parking jest pusty, to nie oznacza, że możemy samochód zaparkować w dowolnym obszarze. Nadal należy trzymać się wyznaczonych miejsc, bo być może za godzinę czy dwie parking będzie całkowicie zajęty – tłumaczy Adam Bernard.

Źródło: Renault