Wróć na górę
Odpowiednia prędkość – czyli jaka?
13
09.2021

Odpowiednia prędkość – czyli jaka?

Wielu kierowców uważa, że odpowiednia prędkość to taka, którą na danym odcinku drogi dopuszczają przepisy. Jednak w rzeczywistości, prowadząc samochód, należy wziąć pod uwagę również warunki atmosferyczne, natężenie ruchu drogowego, stan nawierzchni, masę i rozmiar użytkowanego pojazdu oraz własną dyspozycję i umiejętności.

Kierowcy często zadają sobie pytanie: „Czy jeżeli na danym odcinku maksymalna dozwolona prędkość wynosi, np. 70 km/h, to właśnie tyle powinien pokazywać licznik?” Niekoniecznie. Prowadzący pojazd ma obowiązek przestrzegać przepisów drogowych, ale jednocześnie zachować zdrowy rozsądek i dostosować prędkość do panujących warunków.

Niebezpieczna pogoda

Bardzo ważne jest dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Wilgotna, śliska nawierzchnia, czy ograniczona widoczność z powodu mgły lub deszczu powinna skłonić każdego kierowcę do zdjęcia nogi z gazu. W przeciwnym razie kierujący może zbyt późno zareagować na nagłe zagrożenie na drodze.

Duży ruch? Nie szarżuj!

Rozwinięcie prędkości dopuszczonej przez przepisy może uniemożliwiać również duże natężenie ruchu. Z tego powodu na autostradzie w niektórych sytuacjach nie będzie można jechać z prędkością 140 km/h. Jeżeli miałoby to prowadzić do niezachowania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu lub niebezpiecznego wyprzedzania, zdecydowanie lepiej jest zwolnić.

Droga drodze nierówna

Kierowca powinien zwracać również uwagę na stan nawierzchni, a także kształt drogi. Koleiny albo ostry zakręt to znak, że należy zwolnić. Uważać trzeba też na wąskiej drodze, gdy istnieje ryzyko, że będzie nam trudno minąć się z samochodem jadącym z naprzeciwka.

Czym jedziesz?

Nie każdym pojazdem możemy poruszać się równie szybko. Im większy i cięższy pojazd, tym należy zachować większą ostrożność. W okresie urlopowym wiele osób przemieszcza się kamperami, przewozi na dachu rowery, czy po prostu prowadzi samochód obciążony bagażami. W takiej sytuacji dobierając prędkość, trzeba pamiętać o wydłużeniu drogi hamowania i gorszych właściwościach aerodynamicznych pojazdu.

Zbyt wolno – też źle

Prowadząc auto, należy też pamiętać, że prędkość, z jaką się poruszamy, nie powinna znacząco odbiegać od dozwolonej na danym odcinku, jeżeli nie występują jakieś szczególne okoliczności, które by to uzasadniały. Zbyt wolna jazda może wpływać na zaburzenie płynności ruchu oraz skłaniać innych kierujących do ryzykownego wyprzedzania, czy bardziej agresywnej jazdy.