Wróć na górę
Jazda w trakcie burzy
31
05.2016

Jazda w trakcie burzy

Niebezpieczne warunki pogodowe (burze, porywisty wiatr, silne opady deszczu) w 2015 roku w Polsce były przyczyną ponad 12000 wypadków, w których śmierć poniosło 1 155 osób, a prawie 15 000 zostało rannych*! Jak się zachować, gdy na drodze napotkamy gwałtowną burzę, której towarzyszy porywisty wiatr i deszcz?

Klatka Faradaya

Samochód działa podobnie jak klatka Faradaya – chroni przed polem elektrostatycznym. Jeżelipodczas jazdy napotkamy burzę z wyładowaniami atmosferycznymi, najbezpieczniej jest więc ustawić samochód poza drogą, na otwartej przestrzeni i pozostać w aucie. W przypadku uderzenia piorunem, karoseria zachowa się jak przewodnik, a całe napięcie elektryczne zejdzie do ziemi.

Pamiętajmy! Bezpieczeństwo pasażerów wewnątrz auta zostanie zachowane pod warunkiem, że nie dotykają oni metalowych elementów karoserii, a wszystkie okna pozostaną zamknięte.

Wzmożona ostrożność

Jeśli zatrzymanie pojazdu podczas złych warunków atmosferycznych nie jest możliwe, postarajmy się zwolnić.Bardzo ostrożnie przejeżdżajmy przez skrzyżowania (nawet gdy mamy pierwszeństwo) oraz zachowajmy większy odstęp od samochodu przed nami. Jadąc w pobliżupojazdów o dużych gabarytach, jak autobusy czy ciężarówki, musimy szczególnie uważać na wydostającą się spod ich kół wodę, która ogranicza widoczność.

Pamiętajmy! Podczas silnych opadów deszczu należy wziąć pod uwagę fakt, że droga hamowania auta znacznie się wydłuża.

Telefon i anteny radiowe

W czasie burzy nie należy używać telefonu komórkowego na otwartej przestrzeni, trzeba także schować anteny radiowe. Uderzenie pioruna w nadajnik lub zewnętrzną sieć telefoniczną może spowodować śmiertelne porażenie.

Pamiętajmy! Nawet włączony aparat telefoniczny wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest w stanie przyciągać pioruny. Najbezpieczniej jest go po prostu wyłączyć.

* Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2015 r.