Wróć na górę
Niebezpieczne porywy wiatru – jak sobie z nimi radzić za kierownicą?
04
05.2023

Niebezpieczne porywy wiatru – jak sobie z nimi radzić za kierownicą?

Kapryśna wiosenna pogoda, a w szczególności silny, porywisty wiatr może utrudniać kierowcom bezpieczne podróżowanie, zwłaszcza gdy trasa, którą podążają, przebiega po drogach znajdujących się na otwartych przestrzeniach. W takich warunkach atmosferycznych kluczowe jest utrzymanie kontroli nad pojazdem dzięki spokojnym i pewnie wykonywanym ruchom kierownicy.

Nadmierna korekta się nie opłaca

Znając zasady kierowania pojazdem, w sytuacjach, gdy szaleje porywisty wiatr, można bez przeszkód dojechać do miejsca docelowego. – Niebezpieczne boczne podmuchy mogą zaskakiwać kierowców w czasie wymijania dużych pojazdów, wyjazdu z tunelu czy nawet po przejechaniu fragmentu drogi, przy której znajdują się ekrany akustyczne. Jednym z największych błędów popełnianych wtedy przez kierowców jest nadmierna korekta. Nagły podmuch może spowodować, że samochód zjedzie z pasa ruchu w lewo, prowadzący pojazd zacznie nerwowo reagować i szybko skręci kierownicą z powrotem w prawo, próbując sprowadzić auto na właściwy pas. Niestety taka nadmierna korekta może w rzeczywistości spowodować utratę kontroli nad pojazdem, zwłaszcza jeśli wiatr ponownie zmieni kierunek lub prędkość. Lepiej wprowadzać drobne korekty, stabilnie i w miarę możliwości na spokojnie – radzi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zasady podróżowania podczas silnych wiatrów

  • Zachowaj większą niż zwykle odległość od poprzedzającego pojazdu, między innymi po to, aby dać sobie i innym kierowcom czas na ominięcie mogących pojawić się na jezdni elementów, takich jak np. gałęzie.
  • Zwróć uwagę, że wiatr podnosi też z drogi kurz czy piasek, co dodatkowo może ograniczyć widoczność na drodze podczas jazdy.
  • Zapewnij więcej miejsca na drodze rowerzystom czy motocyklistom, a także ciężarówkom i autobusom, które są bardziej narażone na zmianę toru jazdy z powodu silnych podmuchów wiatru.
  • Trzymaj mocno – ale z wyczuciem – kierownicę. Trzymanie jej zbyt mocno może ograniczać ruch i powodować szarpanie.
  • Zwolnij, jeśli chcesz bezpiecznie dojechać do celu – im szybciej pojazd się porusza, tym bardziej narażony jest na nagłe podmuchy wiatru i tym trudniej nad nim zapanować.
Źródło: Renault