Wróć na górę
Jaki akumulator dobrać do motocykla?
22
03.2022

Jaki akumulator dobrać do motocykla?

Zapotrzebowanie motocykla na energię oraz rodzaj maszyny – to parametry, które należy brać pod uwagę wybierając akumulator do swojego motocykla. Który sprawdzi się najlepiej – Li-lon, GEL, AGM Ready, AGM, a może Conventional?

Akumulator do pojazdów sportowych

Najlepszym wyborem do motocykli sportowych będzie bezobsługowy akumulator Exide Li-lon, charakteryzujący się bardzo niskim stopniem samorozładowania, a więc dłuższą żywotnością, wysoką odpornością na wibracje, a także na pracę cykliczną i ultralekką konstrukcją – 80% lżejszą niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ma to wpływ na redukcję masy motocykla, co poprawia przyspieszenie pojazdu oraz zapewnia lepszą wydajność. Akumulator Exide Li-lon jest niezawodny do rozruchu silnika po długich okresach przestoju. Do atutów Exide Li-lon należy także superszybkie doładowanie – nawet do 80% w ciągu 20 minut. Akumulatory wykonane w tej technologii charakteryzuje elastyczny montaż – mogą być montowane w różnych pozycjach, np. odwrócone o 180 stopni. Są też bezpieczne w użytkowaniu.

Akumulator do pojazdów klasy premium

Do motocykli z bogatym wyposażeniem elektrycznym (fabrycznym lub dodatkowym), np. z systemem GPS, sprzętem audio i ogrzewanymi uchwytami czy siedzeniami, a więc z dużym zapotrzebowaniem na energię, doskonale nadają się akumulatory w technologii GEL, wynalezionej przez Exide. Została ona stworzona z myślą o jak największym komforcie jazdy i skutecznej obsłudze wyposażenia elektrycznego. Cechą charakterystyczną akumulatorów Exide GEL jest długi cykl życia, najwyższa pojemność, ale także maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ są doskonale zabezpieczone przed wyciekiem elektrolitu, szczelne i wyjątkowo odporne na wibracje. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane w pojazdach terenowych. Akumulatory wykonane w tej technologii są ponadto odporne na głębokie rozładowania, dlatego idealnie sprawdzają się przy zastosowaniach sezonowych. Mogą być montowane przy dużym poziomie nachylenia.

Akumulatory do większości zastosowań

Akumulator Exide AGM (Absorbent Glass Mat), pasuje do wielu zastosowań, w tym do skuterów wysokiej klasy. Charakteryzuje się niezawodnością oraz trwałością, ma wydłużony cykl życia i jest odporny na wibracje. Akumulator w technologii AGM, po napełnieniu elektrolitem przez sprzedawcę, jest już całkowicie bezobsługowy. Wśród jego zalet wymienić można również doskonałą moc rozruchową. Niestraszne mu także ekstremalne warunki pogodowe. Zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i jest przystosowany do pracy w przechyłach. W związku z tym sprawdzi się w trudnych warunkach terenowych i w ekstremalnych zastosowaniach. Jest idealny do użytku sezonowego.

Do większości zastosowań nadaje się także akumulator Exide AGM Ready, który zapewnia doskonałą moc rozruchową w każdych warunkach pogodowych. A ponadto to produkt typu ,,zainstaluj i zapomnij”. Jest bezobsługowy i gotowy do użycia – nie wymaga zalania przez sprzedawcę w momencie zakupu. Akumulator ten ma wydłużony cykl życia oraz niski poziom samorozładowania – odpowiedni do użycia sezonowego. Exide AGM Ready jest bardzo bezpieczny i przystosowany do pracy w przechyłach.

Akumulator do pojazdów tradycyjnych

Ekonomicznym rozwiązaniem do pojazdów starszego typu o standardowym zapotrzebowaniu energetycznym np. z instalacją 6-woltową, pozbawionych dodatkowego wyposażenia, jest akumulator Exide Conventional – klasyczny, obsługowy akumulator kwasowo-ołowiowy. Może wymagać uzupełnienia poziomu elektrolitu, wodą destylowaną. Charakteryzuje się średnią mocą i długością cyklu życia oraz łatwością obsługi.