Wróć na górę
Jak pokonywać zaśnieżone podjazdy?
17
12.2021

Jak pokonywać zaśnieżone podjazdy?

Problemów z pokonaniem stromego wzniesienia można doświadczyć nie tylko w górach. Już oblodzony czy zaśnieżony wyjazd z garażu podziemnego może okazać się dla kierowcy nie lada wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić?

Intensywne opady śniegu czy oblodzenie nawierzchni, związane z marznącymi opadami, zawsze stanowią utrudnienie dla kierowców. Takie warunki mogą sprawić jeszcze większy problem zwłaszcza wtedy, gdy musimy pokonać nawet niewielkie wzniesienie. W niektórych przypadkach podjazd jest tak śliski, że nie możemy ruszyć z miejsca.

W razie potrzeby możemy podłożyć pod napędzane koła gumowe dywaniki wyjęte z auta lub podsypać pod koła trochę piasku, jeśli mamy go w samochodzie. W ten sposób zwiększy się przyczepność opon i ruszenie z miejsca stanie się łatwiejsze – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jeżeli pokonujemy wzniesienie, kiedy nasz pojazd jest już w ruchu, jesteśmy w lepszej sytuacji niż gdy dopiero zaczynamy podróż samochodem. Kiedy auto jest w ruchu, pomóc może nam wcześniejsze nabranie rozpędu i niedopuszczenie do ślizgania się kół. Aby pokonać wzniesienie, powinniśmy dobrać odpowiedni bieg i umiejętnie manipulować gazem.

Jeśli podczas wjazdu na wzniesienie koła samochodu zaczynają buksować (ślizgać się w miejscu), należy zmniejszyć nacisk na gaz, ale w miarę możliwości starać się utrzymać pojazd w ruchu. Na stromej górce i przy śliskiej nawierzchni ponowne ruszenie z miejsca może sprawić spory problem. Pamiętajmy również, by podczas jazdy pod górę przednie koła były, o ile to możliwe, skierowane na wprost – zapewnia to lepszą przyczepność.

Nie należy zapominać, że absolutną podstawą bezpiecznej jazdy w zimie są zimowe opony w dobrym stanie. Choć minimalna głębokość bieżnika w Polsce to 1,6 mm, takie parametry opon są dalekie od wystarczających. Zalecana głębokość opon zimowych to minimum 4 mm.

Źródło: Renault