Wróć na górę
Jak podróżować bezpiecznie w czasie wakacyjnych upałów?
06
07.2022

Jak podróżować bezpiecznie w czasie wakacyjnych upałów?

Drażliwość, uczucie zmęczenia, utrata koncentracji i związany z tym opóźniony czas reakcji – to tylko niektóre z konsekwencji upału, który może mieć wpływ na kierującego pojazdem i przyczyniać się do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie jesteśmy w stanie zmienić pogody, możemy jednak ograniczać negatywny wpływ i skutki upałów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podróżując autem, gdy na dworze panują ekstremalne temperatury, by uniknąć wypadków.

Dużo się mówi o zależności między pogodą a bezpieczeństwem ruchu drogowego w kontekście sytuacji na drodze podczas opadów deszczu. Jednak wysokie temperatury panujące latem mogą również mocno dać się we znaki kierującym i nie należy ich lekceważyć. Pomóc może rozsądnie używana klimatyzacja, odpowiedni ubiór i nawadnianie organizmu. Ale nie tylko o tym należy pamiętać, gdy wsiadamy za kierownicę w gorące dni.

W jaki sposób upał wpływa na bezpieczeństwo ruchu?

Upalna pogoda może oddziaływać zarówno na emocje, jak i na fizjologiczne reakcje kierującego. Kierowcy planując jazdę podczas fal upałów o innych, czasem nietypowych dla siebie porach dnia, w połączeniu z krótszym i mniej głębokim snem spowodowanym wysokimi temperaturami w nocy, mogą być o wiele bardziej zmęczeni niż zwykle, gdy wyjeżdżają na drogę.

Wysokie temperatury sprzyjają zwiększonej drażliwości za kierownicą, uczuciu senności i utracie koncentracji. Wiąże się to ze zdolnością do prowadzenia samochodu i ma wpływ chociażby na czas reakcji, który może być znacznie wydłużony.

Badania przeprowadzone w Danii wykazały, że reakcje kierowcy, prowadzącego auto, w którego wnętrzu temperatura wynosiła 21 °C, a potem 27 °C, w tym drugim przypadku były spóźnione aż o 22 procent1.

Jak podróżować podczas gorącego lata?

Zachowanie optymalnej temperatury we wnętrzu pojazdu umożliwia klimatyzacja czy nawiew. Uważajmy jednak, aby różnica temperatur wewnątrz auta i na zewnątrz nie była zbyt duża, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Gdy na zewnątrz jest gorąco, wsiadajmy za kierownicę w przewiewnych ubraniach z naturalnych tkanin i w jasnych kolorach. Pamiętajmy również o tym, by wychodząc z samochodu, nie zostawiać butelki z wodą na słońcu, na przykład na desce rozdzielczej. Gdy poczujemy senność w czasie podróży zatrzymajmy samochód i odpocznijmy. Warto też spożywać wodę. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiega dekoncentracji i odwodnieniu, które skutkują zmęczeniem.

Zwróćmy uwagę, aby parkować samochód w cieniu. Może przydać nam się mata i zasłonki przeciwsłoneczne. Opuszczając auto, weźmy pod uwagę, że w czasie upału temperatura wewnątrz zamkniętego pojazdu jest o wiele wyższa niż na zewnątrz. Dlatego nigdy nie pozostawiajmy w nim dziecka, wychodząc z auta nawet na kilka minut. Zaparkowanie w cieniu czy uchylenie szyby może nieco obniżyć temperaturę w samochodzie, ale to w takiej sytuacji zdecydowanie nie wystarczy – choćby krótki pobyt małego dziecka w zamkniętym pojeździe grozi tragedią. Takie warunki są również bardzo niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Właściwe przygotowanie pojazdu

W upalne dni dobrze działająca klimatyzacja to podstawa komfortowej jazdy, dlatego warto sprawdzić jej stan podczas rutynowego przeglądu, a także przed wyjazdem na wakacje.

Dopilnujmy również właściwego stanu płynów w samochodzie i ciśnienia w oponach. Jazda na niedopompowanych oponach wiąże się z większym zużyciem paliwa i nierównomiernym zużyciem bieżnika. Nie brakuje kierowców, którzy w lecie poruszają się na zimowym ogumieniu, jednak pamiętajmy, że opony zimowe zużywają się wtedy o wiele szybciej, nadmiernie się nagrzewają i tracą swoje parametry – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

[1] https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10762099/ostroznie-w-czasie-takiego-upalu-kierowca-reaguje-jakby-byl-lekko-pijany.html

Źródło: Renault