Wróć na górę
Akumulatory Exide zasiliły łódź Fundacji Ratuj Ryby
13
09.2020

Akumulatory Exide zasiliły łódź Fundacji Ratuj Ryby

Łódź Elleonorra – należąca do Fundacji Ratuj Ryby – otrzymała nową energię do wodnych działań edukacyjnych i prośrodowiskowych. Motorówka została wyposażona w nowe akumulatory Exide z gamy Marine & Leisure, które rozpoczęły pracę 12 września podczas akcji zorganizowanej przez Fundację Ratuj Ryby, czyli „VI Sprzątania brzegów Warty od źródeł do ujścia”.

Nowa energia dla łodzi

Motorówka Elleonorra, jeszcze przed akcją sprzątania brzegów drugiej pod względem długości rzeki przepływającej w pełni w granicach Polski, przeszła kapitalny remont – jednym z jego punktów było unowocześnienie instalacji elektrycznej oraz wymiana starych akumulatorów. Fundacja Ratuj Ryby wybrała akumulatory marki Exide z gamy Marine & Leisure – przeznaczone do zastosowań morskich i rekreacyjnych.

Na potrzeby Fundacji Ratuj Ryby zostały przekazane trzy akumulatory Exide. Głównym akumulatorem służącym do rozruchu silnika został Exide Dual AGM (EP600 / 70 Ah). To akumulator bardzo bezpieczny (zabezpieczony przed iskrzeniem i wyciekami), który może pracować pod różnymi kątami nachylenia, co jest szczególnie ważne na wodzie. Spełnia on także funkcję dodatkowego zasilania urządzeń pokładowych. Natomiast stary akumulator żelowy zastąpiono akumulatorem Exide Equipment Gel (ES950 / 85 Ah), czyli akumulatorem głębokiego rozładowania, który posłuży do zasilania większości dodatkowych odbiorników prądu, znajdujących się na Elleonorze. Jego zaletą jest także dodatkowa funkcja w postaci możliwości rozruchu silnika. Oba akumulatory Exide znakomicie się uzupełniają, są bezobsługowe i posiadają certyfikat DNV-GL – najważniejsze odznaczenie na rynku produktów Marine, dzięki któremu wyposażenie łodzi jest zgodne z europejskimi przepisami morskimi.

Trzecim akumulatorem, który zasila elektryczną windę na dziobie łodzi, jest akumulator Exide Dual AGM (EP500 / 60 Ah).

Fot. Akumulatory z gamy Marine & Leisure: Exide Equipment Gel i Exide Dual AGM.

Fundacja Ratuj Ryby otrzymała także zestaw składający się z nowoczesnego prostownika Exide 12/7 (umożliwia szybkie i bezpieczne ładowanie akumulatorów tradycyjnych, żelowych, AGM) i dodatkowych przewodów zaciskowych do połączenia stałego, dzięki którym akumulatory nie wymagają demontażu przed zasilaniem.

Fot. Nowoczesny i oszczędny prostownik 12/7 Exide i dodatkowe kable zaciskowe.

Pozytywna energia dla Fundacji Ratuj Ryby

Akumulatory Exide swoje pierwsze, oficjalne wodowanie na pokładzie Elleonorry miały 12 września podczas „VI Sprzątania brzegów Warty od źródeł do ujścia”. W akcji, trwającej zaledwie jeden dzień, wzięło udział ponad 70 sztabów (złożonych wyłącznie z wolontariuszy), które zebrały aż kilkadziesiąt ton śmieci (ok. 800 worków i śmieci wielkogabarytowe) – zagrażających zdrowiu ryb, ludzi oraz naturalnemu środowisku rzeki i jej otoczeniu. Poszczególne sztaby sprzątały brzegi Warty na konkretnym, wybranym odcinku, m.in. w: Poznaniu (ok. 20 sztabów), Wronkach, Obornikach, Międzychodzie – działając na odcinku prawie 800 km i tworząc wielką rzekę pozytywnej, czystej energii.

Fot. Akumulatory Exide zasilają łódź Fundacji Ratuj Ryby.

Fot. Elleonorra – łódź Fundacji Ratuj Ryby.