Wróć na górę
Jakie są rodzaje akumulatorów do łodzi?
#45
porada

Jakie są rodzaje akumulatorów do łodzi?

Wybór akumulatorów do łodzi wędkarskich i rekreacyjnych na rynku może wprowadzić wielu właścicieli w niemałe zakłopotanie. Który jest najlepszy? Akumulatory żelowe czy może tradycyjne? I czy ten, który wybierzemy na pewno będzie pasował do danego typu łodzi? Aby rozwiać wątpliwości przedstawimy dzisiaj rodzaje akumulatorów i wyjaśnimy, czym dokładnie się charakteryzują.

Na start, do podwójnego zasilania czy do urządzeń?

Akumulatory do łodzi mogą różnić się od siebie swoim zastosowaniem. Właśnie ze względu na nie możemy podzielić je na 3 typy:

1. Akumulatory rozruchowe – dostarczają energię potrzebną jedynie do rozruchu silnika, np. akumulatory Exide z gamy START, które zapewniają prąd o dużej mocy potrzebny do rozruchu, a przy tym zapewniają dobrą wydajność i czas eksploatacji, np. tradycyjny akumulator Exide START lub Exide START AGM.

2. Akumulatory do podwójnego zasilania – np. do łodzi rekreacyjnych wyposażonych w jeden zestaw akumulatorów zasilających wszystkie odbiorniki – silnik i urządzenia; przykład: akumulator Exide DUAL lub Exide DUAL AGM o wzmocnionej konstrukcji.

3. Akumulatory do zasilania urządzeń – np. Exide EQUIPMENT lub żelowy Exide EQUIPMENT GEL.

Tradycyjne, AGM czy akumulatory żelowe do łodzi?

Akumulatory do łodzi możemy także podzielić ze względu na użytą technologię:

  • tradycyjne – w których elektrolit ma formę cieczy składającej się w 36% z kwasu siarkowego i w 64% z wody; akumulatory tego typu są znane od dziesięcioleci, jednak charakteryzują się mniejszą wydajnością niż ich nowsze odpowiedniki;
  • żelowe – w tym przypadku do elektrolitu w postaci cieczy dodawany jest zagęszczający żel krzemionkowy, który unieruchamia elektrolit. Efektem jest wysoka odporność akumulatora żelowego do łodzi na rozładowanie i więcej dostępnej energii. Taki akumulator jest najlepszą receptą dla wolnych, lecz głębokich rozładowań (poborów prądu);
  • AGM – w akumulatorze AGM tradycyjny, polietylenowy separator został zastąpiony chłonnym włóknem szklanym, które pochłania elektrolit i zatrzymuje go w pobliżu materiału aktywnego płyty; dzięki temu uzyskuje się wyższy transfer energii oraz szybsze ładowanie; akumulator jest także bardziej odporny na wstrząsy i przechylenia. Sprawdzi się doskonale jako akumulator rozruchowy lub w systemie dualnym (rozruch/zasilanie).

Jak widać, jeśli chodzi o akumulatory do łodzi, to zdecydowanie jest w czym wybierać. Podczas zakupu ważne jest, aby zwrócić uwagę na oba wspomniane aspekty. Wszak do prawidłowego działania akumulator musi mieć odpowiednio dobraną technologię oraz ogólne zastosowanie.