Wróć na górę
Akumulatory do kosiarek – to warto wiedzieć
15
06.2022

Akumulatory do kosiarek – to warto wiedzieć

Wiosna i lato to czas pielęgnacji przydomowych trawników. Ich właściciele mają do wyboru różne modele kosiarek i traktorów ogrodowych. Czym się różnią i jakie mają zalety? A także: jaki akumulator wybrać do kosiarki? To najczęstsze pytania i dylematy miłośników idealnie przystrzyżonej murawy.

Wypielęgnowany, zadbany trawnik jest ambicją wielu właścicieli działek czy ogrodów. Na rynku można znaleźć różne rodzaje kosiarek, które ułatwią im to zadanie, np. spalinowe, elektryczne, akumulatorowe czy traktory (traktorki) ogrodowe. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy m.in. od wielkości terenu zielonego, o który należy zadbać. Jeśli ma on nie więcej niż 500 m², do pielęgnacji wystarczy kosiarka elektryczna lub akumulatorowa.

W większych ogrodach sprawdzi się np. kosiarka spalinowa. Użytkownicy dbający o dobre sąsiedztwo powinni jednak pamiętać, że emituje ona spaliny, które mogą być uciążliwe dla otoczenia. Ten rodzaj kosiarki nie zadowoli także użytkowników ceniących ciszę i spokój, bo podczas pracy jest ona znacznie głośniejsza od urządzeń elektrycznych. Jej zaletą jest natomiast to, że umożliwia działanie nawet na rozległym, nierównym i wyboistym terenie, gdyż do pracy nie potrzebuje zasilania elektrycznego (w odróżnieniu od kosiarki elektrycznej, zasilanej prądem z gniazda sieciowego poprzez kabel, który może utrudniać jazdę po trawniku).

Plusem kosiarek elektrycznych jest natomiast cichy tryb pracy. Przy ich pomocy można kosić przydomowy trawnik nawet wcześnie rano, nie narażając się sąsiadom. A niższa waga urządzenia pozwala korzystać z kosiarek tego typu nawet osobom, które nie dysponują dużą siłą.

Kosiarka akumulatorowa – ekologiczna i bezpieczna w użytkowaniu

Pośrednim rozwiązaniem może być kosiarka akumulatorowa, która nie wymaga podłączenia do gniazdka – jest zasilana przy pomocy naładowanej uprzednio baterii, którą w razie potrzeby można doładować. Nie emituje spalin, ani przykrego zapachu, uciążliwego dla sąsiadów. Jest więc przyjazna dla środowiska naturalnego. Brak plączących się pod nogami kabli sprawia, że jest też bezpieczna w obsłudze. Użytkownicy nie muszą się martwić, że w ferworze pracy najadą na kabel i uszkodzą go, co mogłoby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i skończyć się nawet porażeniem prądem. Dzięki mobilności, taką kosiarkę można użytkować w miejscach bez dostępu do elektryczności, a koszenie trawy rosnącej pomiędzy drzewami albo krzewami staje się o wiele prostsze.

Kosiarki spalinowe i traktory – wybór akumulatora

W przypadku trawników wielkopowierzchniowych lub wymagających i trudnych terenów, np. zielonych obrzeży przy autostradach – potrzebny będzie najmocniejszy sprzęt. Zaliczają się do niego duże modele spalinowe i samojezdne, czyli traktory (traktorki) ogrodowe, które dzięki dużej mocy, doskonale poradzą sobie z mokrą i bujną trawą oraz z pracą w wymagającym terenie. Aby urządzenia tego typu działały sprawnie i nie odmawiały posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie, powinny być zaopatrzone w akumulator – nie tylko wytrzymały, ale także odpowiednio dopasowany do ich parametrów. Wybierając akumulator do traktora ogrodowego, należy brać pod uwagę zalecenia producenta. Potrzebne informacje powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia. Ważne są także zalety użytkowe akumulatora. Jakie?

  • Wysoki prąd rozruchowy (duża moc rozruchowa)
  • Mały stopień samorozładowania
  • Zwiększona odporność na korozje i wibracje
  • Dłuższa żywotność

Takie parametry posiadają akumulatory z serii Exide Garden, które sprawdzą się w maszynach ogrodniczych i mniejszych maszynach rolniczych. Chętnie wybierają je użytkownicy kosiarek samojezdnych. Pojemność Exide Garden wynosi 24 Ah, a prąd rozruchowy osiąga wartość 250 A. Akumulatory te są bezobsługowe, a więc fabrycznie zalane elektrolitem i szczelnie zamknięte. Nie ma więc potrzeby uzupełniania elektrolitu przez cały okres ich eksploatacji. Użytkownicy otrzymują je naładowane i gotowe do pracy. Kontrolę napięcia bezobsługowych akumulatorów z serii Exide Garden można, podczas ich użytkowania, przeprowadzić przy pomocy wskaźnika naładowania (tzw. magicznego oczka). Ten model akumulatora dostępny jest w dwóch wersjach polaryzacji i pasuje do maszyn takich marek, jak: Husqvarna, John Deere, Stiga oraz wielu innych producentów.

Dopełnieniem serii Exide Garden mogą być akumulatory z gamy Exide Conventional, które sprawdzą się idealnie w niewielkich kosiarkach spalinowych i mniejszych maszynach ogrodowych. Jest to tzw. obsługowy typ akumulatorów (z korkami), który umożliwia użytkownikowi kontrolę poziomu elektrolitu i uzupełnianie jego braków.

Wybór odpowiedniej kosiarki – tak jak wybór wytrzymałego, odpornego na korozje i wstrząsy akumulatora – sprawi, że pielęgnowanie nawet bardzo dużego ogrodu może stać się czynnością przyjemną i niewymagającą wielkiego wysiłku.