Wróć na górę
ABC prawidłowego użytkowania akumulatora
26
10.2020

ABC prawidłowego użytkowania akumulatora

Wkład w ochronę natury może mieć każdy kierowca. To, w jaki sposób postępować będziemy z naszym akumulatorem i co z nim zrobimy, gdy już ulegnie zużyciu, przyczynić się może do ekologicznej zmiany na lepsze – i to w sensie globalnym!

Dlaczego jest to tak ważne? Każdy akumulator zawiera substancje niebezpieczne oraz szkodliwe nie tylko dla naszego zdrowia i życia, ale też środowiska naturalnego. Zawarte w nim metale ciężkie, takie jak ołów, inne pierwiastki, jak lit, czy sam elektrolit, są niezwykle toksyczne i w sposób rażący przyczynić się mogą do zatrucia oraz degradacji naszego otoczenia. Pozbycie się zużytego akumulatora w miejscu innym niż punkt sprzedaży lub specjalistyczny punkt zbiórki, jest wyrazem naszej skrajnej nieodpowiedzialności, a w sensie prawnym, poważnym wykroczeniem, za które grozi wysoki mandat.

Co więc robić, by postępować w prawidłowy i przede wszystkim bezpieczny sposób z akumulatorem? Znaczenie ma już sam jego wybór. Parametry techniczne produktu powinny być bowiem dostosowane do typu naszego samochodu, a także do zaleceń jego producenta. Istotna jest również eksploatacja, czyli sposób, w jaki z akumulatora korzystamy. To, jaki styl jazdy uprawiamy, jakie odległości pokonujemy, a nawet w jakich warunkach drogowych nasz samochód użytkujemy, wpływa na żywotność produktu.

Niezwykle ważna jest więc regularna diagnostyka jego obudowy oraz stanu naładowania, a także ogólny przegląd naszego auta. Jeśli natomiast chodzi o sam recykling, to podstawowym argumentem, jakim powinniśmy się przy nim kierować, jest fakt, że akumulator jest jednym z najlepiej przetwarzalnych produktów konsumenckich na świecie. Jego części składowe można odzyskać i ponownie wykorzystać w aż 99%, co sprawia, że każdy kierowca może mieć własny wkład w powstanie nowych, bardziej nowoczesnych i ekologicznych produktów, których sam będzie wcześniej czy później używać. Recykling oceniać zatem można bardzo szeroko.

To korzyść nie tylko dla nas samych: przyczyniamy się do utylizacji starych i zużytych akumulatorów oraz – o czym warto pamiętać – unikamy opłaty depozytowej, ale też dbamy o środowisko naturalne, w którym żyjemy wspólnie z innymi. To więc ogromny plus zarówno w sensie indywidualnym, jak i społecznym!

Właściwe użytkowanie akumulatora zacząć można od zapoznania się ze znakami ostrzegawczymi na jego obudowie. Ikony oraz towarzyszące im objaśnienia przypominają nam o tym, co najważniejsze w kontekście bezpieczeństwa i prawidłowego korzystania z produktu. Więcej informacji na jego temat uzyskać można w profesjonalnym sklepie lub punkcie zbiórki, a także podczas okresowej kontroli naszego auta. Przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, by samodzielnie nie próbować go otwierać, a w przypadku wszelkich niepokojących sygnałów dotyczących jego działania – zwrócić się do specjalisty, posiadającego odpowiednie kompetencje! 

Z nowym wyglądem i znaczeniem znaków ostrzegawczych można zapoznać się poniżej.