Wróć na górę
6 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa
26
05.2022

6 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa

Rosnące w szybkim tempie ceny benzyny, ropy i gazu spędzają sen z oczu wielu kierowcom, nawet tym, którzy dotąd nie zaprzątali sobie głowy ekonomiczną jazdą. Tymczasem według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) efektywna jazda samochodem może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa nawet o 6-12%. Warto więc skorzystać z prostych i skutecznych rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć rachunki na stacjach benzynowych.

#1 Sprawdź ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach powoduje nie tylko szybsze ich zużywanie, ale przede wszystkim większe spalanie paliwa. Testy, przeprowadzone przez Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (GTU), wykazały, że ciśnienie niższe od zalecanego o 0,2 bara zwiększa zużycie paliwa o ok. 1%, a niższe o 0,6 bara powoduje wzrost spalania o ok. 4%1. Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach? Według specjalistów z GTU kontrola ciśnienia powinna się odbywać co drugie tankowanie, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu. Niezależnie od kalendarza należy sprawdzić ciśnienie w oponach przed każdą dłuższą podróżą.

#2 Usuń balast

Czy przedmioty, które wozimy w samochodzie mogą mieć wpływ na spalanie paliwa? Odpowiedź brzmi: tak! Im większy ciężar pojazdu, tym większe spalanie. Warto więc zrobić przegląd bagażnika i usunąć z niego to, co zbędne: stare gaśnice, zużyte opony, niepotrzebne narzędzia, zgrzewki z wodą, sprzęt sportowy, odzież czy zabawki. Więcej paliwa zużyjemy także podróżując z bagażnikiem dachowym, który zwiększa opór powietrza. Przemieszczając się autem z zamontowanym boksem dachowym – przy prędkości około 130 km/h – musimy się liczyć ze wzrostem spalania o około 1-1,5 litra na 100 km. Przy mniejszych prędkościach może być to niezauważalne. Warto w takiej sytuacji zdjąć nogę z gazu. Zużycie paliwa zależy także od masy ładunku w boksie dachowym2.

#3 Zaplanuj podróż

Stworzenie planu podróży może przyczynić się do oszczędności. Ustalając optymalną trasę, możemy wybrać: mniej uczęszczane drogi, ominąć miejsca, które zazwyczaj się korkują, a także uniknąć pomylenia trasy, co najczęściej skutkuje dodatkowymi kilometrami do pokonania i zwiększonymi rachunkami na stacji benzynowej. Przygotowując plan podróży warto unikać godzin szczytu. Jeśli mamy taką możliwość, nie planujmy wyjazdu w piątek po pracy, a powrotu w niedzielę po południu, bo drogi są wówczas zakorkowane. A jazda w korkach oznacza wydanie majątku na paliwo.

#4 Korzystaj rozsądnie z klimatyzacji

W upalny dzień przyjemnie podróżuje się w samochodzie, w którym działa klimatyzacja. Jednak jej użytkowanie może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10%. Należy więc korzystać z niej w sposób racjonalny. Zanim uruchomimy klimatyzację, warto wywietrzyć wnętrze auta tak, by usunąć nagromadzone w nim gorące powietrze. Dzięki temu klimatyzacja szybciej obniży temperaturę do optymalnej. Ma to znaczenie, bo – jak wykazały testy niemieckiego automobilklubu (ADAC) – na zużycie paliwa najbardziej wpływa początkowa faza, w której urządzenie chłodzi nagrzane powietrze do zadowalającego nas poziomu3. Najlepiej, ze względów zdrowotnych, gdy temperatura w aucie nie będzie niższa niż 21-22°C. Ponadto, gdy urządzenie rozpoczyna pracę, dobrze jest włączyć wewnętrzny obieg powietrza, by do wnętrza nie napływało powietrze z zewnątrz – gorące latem i mroźne zimą. Z tego samego powodu powinniśmy zamknąć okna, gdy używamy klimatyzacji.

Otwarte okno dodatkowo może zwiększać opór powietrza nawet o 5%, a to kolejny czynnik, który podnosi poziom spalania, a także zmniejsza osiągi samochodu. Szacuje się, że otwarta szyba może zwiększyć zużycie paliwa nawet o litr na sto kilometrów.

#5 Podczas postoju wyłącz silnik

Kto chce jeździć ekonomicznie, ten powinien pamiętać, że wyłączenie silnika na postoju, np. na przejeździe kolejowym, nie tylko ograniczy emisję dwutlenku węgla – przyniesie także oszczędności. Szacuje się, że podczas krótkich postojów, np. na światłach, możemy tracić nawet około jednego litra paliwa na godzinę.

W nowoczesnych samochodach wyposażonych w systemy Start-Stop, które wspomagają oszczędzanie, proces wyłączania silnika jest zautomatyzowany – jego praca zostaje przerwana podczas postoju, np. gdy samochód utknie w korkach. Silnik zostaje ponownie uruchomiony w chwili, gdy kierowca może już kontynuować podróż. Do systemów Start-Stop stosuje się akumulatory charakteryzujące się większą trwałością, np. Exide AGM, którego żywotność jest 4-krotnie większa w porównaniu do tradycyjnych urządzeń.

#6 Stosuj odpowiednią technikę jazdy

Największe oszczędności można osiągnąć dzięki prawidłowej technice jazdy. Zużycie paliwa zwiększają częste i nagłe zmiany prędkości. Gdy chcemy jeździć ekonomicznie, musimy ruszać dynamicznie i jeździć płynnie, najlepiej utrzymując jednakową prędkość, a także próbować zatrzymywać się jak najrzadziej – tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Istotne jest też, aby zmieniać biegi w odpowiednim momencie. W samochodach z silnikiem benzynowym najlepiej czynność tę wykonać przed przekroczeniem granicy 2500 obrotów, a w dieslach – 2000 obrotów. Płynnej jeździe sprzyja obserwacja drogi i reagowanie na zdarzenia, które widzimy w oddali, np. czerwone światło. Wówczas warto zdjąć zawczasu nogę z gazu. Istotne jest także hamowanie silnikiem, a więc redukowanie biegów, pozwalające na wytracenie prędkości. Taki sposób hamowania pozwoli nie tylko zaoszczędzić paliwo, ale także zmniejszy zużycie klocków hamulcowych oraz tarcz4.

Kierowcy poszukujący oszczędności często obawiają się, że będzie to od nich wymagało diametralnej zmiany stylu jazdy. Tymczasem wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad, by choć trochę zmniejszyć rachunki na stacji benzynowej. A to się po prostu opłaci!

[1] https://allegro.pl/artykul/jak-cisnienie-w-oponach-wplywa-na-spalanie-oGY1YkzggTK
[2] http://boxbag.pl/7_porady
[3] https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/adac-jak-wlaczona-klimatyzacja-wplywa-na-zuzycie-paliwa/6kce5xf
[4] https://tvn24.pl/go/programy,7/byk-i-niedzwiedz–odcinki,356828/odcinek-69,S00E69,776053