Wróć na górę
6 najważniejszych zalet prostownika nowej generacji
26
01.2023

6 najważniejszych zalet prostownika nowej generacji

Dbanie o akumulator i niedopuszczanie do jego samorozładowania, co często przydarza się kierowcom, np. zimą, może przedłużyć żywotność urządzenia i pozwoli uniknąć kłopotów z uruchomieniem silnika samochodu. Nie jest to trudne zadanie, gdy można skorzystać z pomocy inteligentnego, intuicyjnego prostownika i bezstresowo naładować nim akumulator, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Warto poznać jego 6 najważniejszych zalet.

Prostownik do wszystkich typów akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Prostownik nowej generacji przyda się, gdy pomiar napięcia akumulatora pokaże wartość poniżej 12,4 V. Będzie to sygnał, że akumulator się rozładowuje. Aby uniknąć problemów z rozruchem silnika i nie dopuścić do sytuacji, że pewnego zimowego ranka nie odpalimy samochodu, należy w takiej sytuacji doładować akumulator.

Kierowcy mający do dyspozycji jedynie tradycyjne prostowniki, muszą skrupulatnie nadzorować cały proces ładowania akumulatora, by nie dopuścić do jego przeładowania lub wzrostu temperatury elektrolitu, co mogłoby się skończyć uszkodzeniem akumulatora.

Takich problemów nie mają Ci, którzy korzystają z całkowicie zautomatyzowanych prostowników nowej generacji, takich jak np. Exide 12/7, z wbudowanymi zabezpieczeniami. Urządzenie to obsługuje wszystkie typy akumulatorów: tradycyjne, AGM, EFB oraz GEL. Prostowniki te mają też dodatkową zaletę – nie są ograniczone do obsługi akumulatorów tylko jednego producenta. Dzięki nim można naładować każdy akumulator kwasowo-ołowiowy. Wybierając prostownik, należy brać pod uwagę typ pojazdu oraz pojemność akumulatora. Exide 12/7 sprawdzi się, aby szybko i bezpiecznie naładować akumulator do 150 Ah.

prostownik Exide 12/7

Zalety prostownika nowej generacji Exide 12/7

  1. Jest zabezpieczony przed nieprawidłowym podłączeniem – gdy kierowca popełni błąd i niewłaściwie podłączy klemy, proces ładowania nie zostanie uruchomiony.
  2. Korzystając z prostownika Exide 12/7, kierowca nie musi dokonywać żadnych obliczeń. Do jego zadań należy tylko: podłączenie prostownika, wybranie typu akumulatora i określenie jego pojemności. Prostownik sam skontroluje m.in. stopień rozładowania akumulatora, dobierze prąd i czas ładowania.
  3. Zautomatyzowany proces ładowania – kierowca nie musi go kontrolować na żadnym etapie. Prostownik zrobi to za niego – gdy otrzyma sygnał, że akumulator jest w pełni naładowany, przerwie ładowanie, by nie dopuścić do jego przeładowania i uszkodzenia.
  4. Monitoring stanu naładowania nawet po zakończeniu procesu – gdy kierowca pozostawi prostownik podłączony do zasilania i akumulatora, w razie potrzeby ponownie uruchomi on ładowanie, np. konserwacyjne.
  5. Można go zastosować do utrzymania odpowiedniego poziomu energii urządzeń 12 V, działających w samochodzie, takich jak radio czy alarm w sytuacji, gdy wyjmujemy akumulator podczas jego wymiany. Pomoże to uniknąć ich rozkodowania.
  6. Wbudowany kompensator temperatury dostosowuje moc ładowania do temperatury otoczenia i chroni akumulator przed przegrzaniem.

Prostownik do akumulatorów Li-Ion

Do ładowania akumulatorów litowo-jonowych, przeznaczonych do motocykli, skuterów i pojazdów sportowych nie wolno używać prostowników do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, bo grozi to ich uszkodzeniem. Modele te wymagają innego rozwiązania –specjalnych prostowników o profilach dostosowanych do technologii litowo-jonowej. Bardzo dobrym wyborem będzie w pełni zautomatyzowany i bezpieczny prostownik Exide 12/2 Li-Ion, który wydłuża żywotność akumulatora oraz zapewnia mu utrzymanie maksymalnej wydajności. Można przy jego pomocy przeprowadzić również ładowanie konserwacyjne.

Prostownik 12 2

Obsługa prostownika nowej generacji nie wymaga od kierowcy żadnych dodatkowych umiejętności. Dzięki inteligentnym urządzeniom proces ładowania akumulatora jest bezpieczny i odbywa się w komfortowy sposób, przy minimalnym zaangażowaniu kierowcy. Natomiast korzyści z właściwie ładowanego akumulatora są odczuwalne przez długi czas w postaci jego maksymalnej wydajności i żywotności.