Wróć na górę
Czy możliwa jest regeneracja zasiarczonego akumulatora?
#33
porada

Czy możliwa jest regeneracja zasiarczonego akumulatora?

Jedną z częstych trudności, z jakimi borykają się użytkownicy pojazdów, jest zasiarczenie akumulatora. Zjawisko to jest wypadkową procesów powstawania miejscowej, krystalicznej mikroformy siarczanów ołowiu oraz zmiany rozkładu gęstości elektrolitu.
Na skutek wytrącania siarczanów postępuje pasywacja materiału aktywnego, który – co najistotniejsze dla kierowców aut – staje się coraz trudniejszy do naładowania.
Odsiarczanie akumulatora najczęściej staje się niezbędne po jego całkowitym rozładowaniu np. w efekcie dłuższego, sezonowego nieużywania samochodu.

Jeżeli chciałbyś uzyskać informacje, jak naprawić zasiarczony akumulator, niniejszy artykuł przybliża tę problematykę. Zapraszamy do dalszej lektury!

Jak naprawić zasiarczony akumulator?

Jest to proces niełatwy, jednak możliwy, pod warunkiem że nie doszło do trwałego zasiarczenia płyt. W przypadku rozwarstwienia elektrolitu w akumulatorach kwasowo-ołowiowych – na wczesnym etapie – wystarczy przeprowadzić elektryczne mieszanie elektrolitu, czyli zastosować ładowanie wyrównawcze.

Inną, dużo trudniejszą i nie zawsze skuteczną metodą regeneracji zasiarczonego akumulatora jest rekrystalizacja. Proces ten polega na likwidacji (rozpuszczeniu) dużych kryształów siarczanu ołowiu występujących na elektrodach. Można to uzyskać przez zastosowanie specjalnej strategii ładowania odsiarczającego. Jest to jednak metoda trudna i czasochłonna.

Jak i czy naprawić zasiarczony akumulator w warunkach domowych?

Wobec dylematu jak naprawić zasiarczony akumulator zdecydowanie odradzamy podejmowania prób jego naprawy na własną rękę, w domowych warunkach! Jest to niebezpieczne, a dodatkowo często wątpliwe pod kątem technicznym, szczególnie w przypadku rekrystalizacji.

W internecie można znaleźć wiele ofert, dotyczących napraw akumulatorów. Warto podkreślić, iż zasiarczenie akumulatora jest równoznaczne z jego nieodwracalnym uszkodzeniem. Należy się liczyć z tym, że ewentualne próby jego regeneracji przyniosą co najwyżej krótkotrwałe efekty. Najczęściej nie nadaje się on do dalszego użytku i powinien zostać wymieniony na nowy.

Jak zatem postępować, by tego uniknąć? Najprostszą metodą zapobiegania zasiarczeniu akumulatora jest przede wszystkim niedopuszczenie do jego pełnego wyładowania. Pamiętajmy zatem o najbardziej prozaicznych powodach do tego prowadzących i przykładowo nie pozostawiajmy włączonych urządzeń elektrycznych pojazdu po wygaszeniu silnika.