Wróć na górę
Jak podłączyć akumulatory?
#49
porada

Jak podłączyć akumulatory?

Niezmiernie istotną kwestią – szczególnie dla początkujących użytkowników pojazdów – jest bez wątpienia zagadnienie, jak podłączyć akumulatory w ich autach, by proces ten przebiegł prawidłowo? 

Jak odłączyć i podłączyć akumulator?

Niezmiernie istotną kwestią – szczególnie dla początkujących użytkowników pojazdów – jest bez wątpienia zagadnienie, jak podłączyć akumulatory w ich autach, by proces ten przebiegł prawidłowo? By rozwiać ewentualne wątpliwości, w niniejszym artykule przedstawimy krok po kroku, jak odłączyć, a następnie jak podłączyć akumulator, by czynność ta odbyła się bez problemów i co ważne – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Krok pierwszy – jak odłączyć akumulator?

Potrzeba wymiany lub doładowania akumulatora za pomocą prostownika wiąże się z koniecznością jego wyjęcia go z samochodu. Jak zatem odłączyć i jak później podłączyć akumulator samochodowy?

Odłączanie akumulatora rozpoczynamy od wyłączenia silnika pojazdu i odczekania, aż zrobi się zimny, co uchroni nas przed ewentualnymi poparzeniami. Następnie należy dodatkowo wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu, takie jak np. światła. Przechodząc do zasadniczego zagadnienia: jak odłączyć akumulator – najistotniejsze jest ścisłe przestrzeganie kolejności zdejmowania klem z biegunów baterii. Aby uniknąć groźnego dla pojazdu spięcia, najpierw odłączamy tak zwaną masę, czyli biegun ujemny. Dzięki temu przypadkowe dotknięcie kluczem nadwozia podczas odkręcania bieguna dodatniego nie będzie skutkować żadnymi negatywnymi dla instalacji elektrycznej konsekwencjami, które mogą wyniknąć w następstwie zwarcia. Z analogicznego powodu podczas odłączania należy uważać, aby klema dodatnia i ujemna nie zetknęły się ze sobą.

Wyjęty lub nowy akumulator – jak go podłączyć?

Zima to okres, w którym szczególnie często dochodzi do sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni doładować omawiane urządzenie za pomocą zewnętrznego źródła prądu. Bez względu na to, czy chodzi o uprzednio wyjęty do doładowania czy nowy akumulator do zamontowania, każdemu kierowcy przydaje się wiedza, jak go prawidłowo podłączyć.

Zasada podłączenia akumulatora opiera się na postępowaniu w odwrotnej kolejności niż podczas jego odłączania. Zgodnie z nią, najpierw zakładamy klemę na biegun dodatni, a dopiero potem na biegun ujemny. Nie zapominajmy jednak uprzednio przeczyścić klemy oraz mocowania akumulatora. Wszelkie zabrudzenia i zaśniedzenia mogą stać się przyczyną spadku wydajności urządzenia, a nawet rozładowania się na skutek jego niepełnego połączenia z instalacją elektryczną.