Wróć na górę
Zaparowane szyby w samochodzie? Są na to sposoby!
15
10.2021

Zaparowane szyby w samochodzie? Są na to sposoby!

Zaparowane szyby w samochodzie to zjawisko, którego kierowcy szczególnie często doświadczają jesienią i zimą. Jest ono wyjątkowo uciążliwe rano, gdy spieszą się do pracy. Zasnute parą szyby ograniczają znacznie widoczność, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, więc zanim ruszą w drogę muszą poświęcić cenne minuty, by szyby odzyskały swoją przejrzystość. Są jednak sposoby, by takie niemiłe niespodzianki nie zdarzały się często. Wystarczy poznać przyczyny tego zjawiska i dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić.

Dlaczego szyby parują?

Jesienią lub zimą, gdy częściej niż w innych porach roku pada deszcz lub śnieg, do naszego samochodu dociera woda. Może się tam dostać w różny sposób, np. przyniesiona na mokrym od deszczu parasolu, przesiąkniętej wodą kurtce czy mokrych lub zaśnieżonych butach. Woda może wsiąkać także w dywaniki samochodowe, szczególnie jeśli są dziurawe i gromadzić się pod nimi niezauważona. W momencie, gdy zaczyna parować, rośnie poziom wilgoci w samochodzie. Połączenie wilgoci wraz z zimnym i ciepłym powietrzem powoduje natomiast, że para unosi się i osadza na szybach pojazdu1.

Sposoby na parujące szyby

Aby ograniczyć parowanie szyb w samochodzie trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsza jest taka, aby do minimum zmniejszyć gromadzenie się wody w pojeździe, a tym samym nie dopuścić do tworzenia się wilgoci w kabinie. Dżdżystą jesienią i obfitującą w śnieg zimą nie jest to wcale takie proste. Zanim zasiądziemy za kierownicą warto dokładnie otrzepać buty, jeśli chodziliśmy w nich po śniegu lub po wodzie. Jeśli natomiast dojdzie już do gromadzenia się wody na dywanikach materiałowych należy ją usunąć. Gdy uległy uszkodzeniu i mają choćby niewielkie dziurki, powinno się wymienić je na nowe, które nie będą przepuszczały wody. Jesienią i zimą najlepiej sprawdzą się dywaniki gumowe, rzadziej wybierane przez kierowców, bo nie prezentują się tak atrakcyjne jak materiałowe. Warto jednak zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i walory użytkowe. Łatwo je osuszyć i usunąć z nich wodę, czy też śnieg. A ponadto nie wchłaniają cieczy, co czyni je bardzo praktycznymi.

Do walki z wilgocią w aucie przydatne mogą być także dostępne na rynku pochłaniacze wilgoci, np. w postaci niewielkich saszetek lub woreczków z granulatem, czy plastikowych pojemniczków z tabletkami. Tego typu akcesoria nie wyeliminują wprawdzie całkowicie problemu parujących szyb, ale mogą go ograniczyć. Warto więc je umieścić w pojeździe, np. pod fotelem kierowcy, powiesić na lusterku lub włożyć do bocznej kieszeni drzwi. Żeby pochłaniacz spełnił dobrze swoją rolę należy przed jego użyciem przygotować samochód. Jak? W słoneczny dzień można solidnie wywietrzyć auto, a dopiero potem zainstalować w jego wnętrzu ,,pogromcę’’ wilgoci. Pochłaniacze jednorazowe należy często wymieniać, natomiast pochłaniacze wielorazowego użytku powinno się regularnie osuszać, gdyż mokre woreczki nie będą służyły pochłanianiu wilgoci w aucie, a wręcz przeciwnie2. Ograniczyć zjawisko parowania szyb mogą również produkty w sprayu, których na rynku nie brakuje. Sprawdzonym i tanim sposobem, aby pozbyć się wilgoci z auta jest też użycie kilku warstw gazet codziennych i umieszczenie ich na 2-3 dni pod dywanikami materiałowymi albo w bagażniku3.

Kiedy doszło już do takiej sytuacji, że na szybach w aucie zgromadziła się para, niezależnie od tego, jak bardzo się spieszymy, nie powinniśmy ruszać samochodem, póki nie rozwiążemy problemu. Zaparowane szyby znacznie ograniczają widoczność i mogą się przyczynić do groźnych w skutkach wypadków. Nie wystarczy więc przetrzeć ich z przodu jedynie na wysokości wzroku. Należy zrobić to dokładnie i usunąć całą parę. W tym celu można włączyć nawiew i skierować go na szybę. Gdy mamy klimatyzację warto z niej skorzystać, gdyż dodatkowo osusza ona także powietrze, dzięki czemu wilgoć z przedniej szyby szybciej zniknie. Aby pozbyć się pary z szyb możemy też wyczyścić je przy pomocy suchej ściereczki z irchy, która dobrze pochłania wilgoć.

Stan samochodu a parowanie szyb

Nadmierne parowanie szyb w samochodzie nie zawsze wiąże się tylko z niekorzystną aurą i wilgocią w aucie, a więc różnicą temperatury pomiędzy tą panująca na zewnątrz a we wnętrzu auta. Czasami zjawisko parowania szyb wynika z uszkodzenia niektórych części pojazdu. Szukając przyczyny warto więc przyjrzeć się, czy podłoga w naszym samochodzie jest szczelna. A także sprawdzić stan uszczelek, które z czasem ulegają zniszczeniu, powodując rozszczelnienie drzwi, czy też bagażnika. Gdy są one wysłużone, woda deszczowa ma łatwy dostęp do wnętrza samochodu.

Za parowanie szyb może być także odpowiedzialny układ wentylacyjny, który nie działa tak, jak należy. Winowajcą  bywa  zbyt długo niewymieniany filtr kabinowy (przeciwpyłkowy), który często ulega zapchaniu i nie spełnia należycie swojej funkcji, a więc nie zapewnia właściwej cyrkulacji powietrza. Aby uniknąć takich sytuacji warto wymieniać filtr kabinowy nie rzadziej niż raz na rok lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów.

Do parowania szyb w aucie może się również przyczynić zużyta nagrzewnica, która nie podgrzewa ich należycie. Nagrzewnica może także być nieszczelna, co z kolei spowoduje parowanie płynu do wnętrza samochodu i tłusty nalot na szybach, który trudno będzie szybko usunąć4. Jednak awarie nagrzewnicy nie stanowią najczęstszej przyczyny parowania szyb w samochodzie.

Kogo irytują zaparowane szyby i szuka sposobów, aby ograniczyć to zjawisko powinien też skontrolować, czy w samochodzie sprawnie działają przełączniki nawiewu, które mogą być uszkodzone oraz dopilnować, by prawidłowo z niego korzystać. Jeśli korzystając z nawiewu ustawimy obieg wewnętrzny, będzie on wzmagał parowanie szyb w samochodzie jesienią i zimą, gdy na dworze panuje duża wilgotność. Jeśli nawiew będzie pobierał powietrze z zewnątrz taka sytuacja nas ominie.

Uniwersalna rada jest taka, że należy regularnie myć szyby w samochodzie – także od wewnątrz, o czym kierowcy często zapominają. Przy okazji warto wyczyścić także lusterka. Dlaczego dbanie o czystość szyb jest takie ważne? Bo na brudnej, np. tłustej powierzchni wilgoć osadza się znacznie szybciej niż na czystej.

Parowanie szyb w samochodzie to uciążliwy problem, który dotyka wielu kierowców, szczególnie jesienią oraz zimą. Pamiętając o kilku prostych zasadach, można znacznie go ograniczyć. Czasami to zjawisko wynika ze źle działających elementów naszego samochodu. Warto więc nie tylko zadbać o niwelowanie skutków rozprzestrzeniania się wilgoci w naszym aucie, czego efektem są zaparowane szyby, ale przede wszystkim znaleźć przyczynę tego zjawiska.

 

[1] https://bednarek.seat-auto.pl/porada/parujace-szyby-w-samochodzie-jak-sobie-z-nimi-poradzic

[2] https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/pochlaniacz-wilgoci-do-auta

[3] https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/proste-sposoby-na-zaparowane-szyby/p4716s3

[4] https://autoczescizielonki.pl/dlaczego-paruja-szyby-w-samochodzie