Wróć na górę
Widzisz wypadek na drodze? Radzimy, jak się zachować!
20
08.2021

Widzisz wypadek na drodze? Radzimy, jak się zachować!

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania, które mogą się przydać, gdy jesteśmy świadkami wypadku albo przejeżdżamy obok miejsca zdarzenia. Odpowiednie zachowanie na drodze w takich okolicznościach może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Przede wszystkim – nie tamuj ruchu

Wypadek drogowy może być wstrząsającym przeżyciem nie tylko dla jego uczestników, ale i dla świadków zdarzenia. Wielu kierowców, przejeżdżając obok miejsca wypadku, celowo zwalnia, aby mu się przyjrzeć. Jednak trzeba pamiętać, że takie zachowanie może powodować utrudnienia w ruchu oraz dezorientować innych kierowców. Dodatkowo powoduje również rozproszenie uwagi kierowcy i bywa niebezpieczne, stanowiąc w konsekwencji poważne zagrożenie na drodze. – Przejeżdżając obok miejsca wypadku należy jeszcze bardziej wzmożyć czujność. Jeśli widzimy, że znajduje się tam już pomoc dla poszkodowanych, nie zwalniajmy i nie blokujmy przejazdu – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nie filmuj miejsca wypadku, ani jego ofiar

Miejsce wypadku jest niestety często filmowane lub fotografowane przez przejeżdżających kierowców. Jeżeli kierowca trzyma przy tym telefon w dłoni, może też sam zostać sprawcą niebezpiecznego zdarzenia.

Podróżując za granicę, należy mieć na uwadze, że dokumentowanie wypadków przez gapiów może powodować poważne konsekwencje prawne, np. w Niemczech filmowanie i fotografowanie wypadków drogowych i ich ofiar to przestępstwo zagrożone surowymi karami, niezależnie od dalszego rozpowszechniania tych treści, za co także przewidziana jest kara. Takie regulacje mają na celu nie tylko poprawę płynności ruchu pojazdów, ale także to, by kierowcy nie utrudniali pracy osobom udzielającym pomocy, jak również ochronę prywatności ofiar wypadków i nienarażanie ich samych oraz ich bliskich na ewentualny kontakt z upublicznionymi materiałami z miejsca wypadku.

Nie utrudniaj pracy służbom ratowniczym

Redukowanie prędkości podczas przejeżdżania obok miejsca wypadku, gdy nie ma takiej konieczności, może doprowadzić do tego, że tworzący się zator uniemożliwi sprawne dotarcie karetki, straży pożarnej czy policji na miejsce zdarzenia. Otrzymanie szybkiej pomocy może decydować o życiu lub zdrowiu ofiar wypadku. Dlatego kierowcy powinni pamiętać, że mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdów uprzywilejowanych. Zawsze dojeżdżając do zakorkowanego odcinka drogi, należy mieć na uwadze, że może pojawić się konieczność utworzenia tzw. korytarza życia, czyli wolnej przestrzeni do przejazdu służb ratowniczych.

Prawidłowo zabezpiecz miejsce zdarzenia i wezwij pomoc

Może się zdarzyć, że będąc świadkami wypadku, jako pierwsi znajdziemy się na miejscu zdarzenia i udzielimy pomocy innym. Z tego względu warto wozić ze sobą, oprócz obowiązkowej gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego z odpowiednią homologacją, także apteczkę pierwszej pomocy i kamizelkę odblaskową.

Zasady postępowania podczas wypadku

  1. O ile to możliwe, ustaw swoje auto w taki sposób, aby zasłaniało miejsce wypadku.
  2. Włącz światła awaryjne lub pozycyjne, a po zmierzchu ustaw samochód tak, aby jego reflektory oświetlały miejsce zdarzenia.
  3. Upewnij się, że możesz bezpiecznie opuścić samochód, nigdy nie wysiadaj wprost na ruchliwą ulicę.
  4. Zanim oddalisz się od swojego samochodu, załóż kamizelkę odblaskową, będziesz wówczas widoczny dla innych.
  5. Zabierz z samochodu trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę.
  6. Nie zapomnij zamknąć auta – niestety zdarza się, że osoby udzielające pomocy ofiarom wypadku zostają okradzione.
  7. W przypadku drogi szybkiego ruchu ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem. Na drodze poza obszarem zabudowanym – w odległości 30-50 m. Przy słabej widoczności oraz w porze nocnej – dla bezpieczeństwa – najlepiej jest ustawić trójkąt o kilkadziesiąt metrów dalej. W obszarze zabudowanym ustaw trójkąt kilka metrów za samochodem lub na nim, jednak nie wyżej niż na wysokości 1 metra. Jeśli miejsce wypadku znajduje się za zakrętem lub wzniesieniem, trójkąt powinien stanąć przed zakrętem lub wzniesieniem. Właściwie ustawiony trójkąt ostrzegawczy umożliwi innym kierowcom odpowiednio wcześniejszą bezpieczną reakcję, taką jak hamowanie bądź zmiana pasa ruchu.
  8. Oceń sytuację, sprawdź, ilu jest poszkodowanych, oceń ich stan i w razie potrzeby jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe (dzwoniąc pod nr 112 lub 999). Dyspozytor pogotowia zawiadomi straż pożarną i policję.

Udziel pomocy ofiarom wypadku

Zdarza się, że świadkowie wypadku wahają się przed udzieleniem pierwszej pomocy z obawy, że mogą dodatkowo zaszkodzić ofierze kolizji lub – że ich pomoc będzie i tak niewystarczająca. Należy jednak pamiętać, że podjęcie działań ratunkowych jest obowiązkiem każdego, niezależnie od tego, czy okażą się one skuteczne, czy nie. Ważna jest  próba udzielenia pomocy. Zwlekanie z ratunkiem zmniejsza szanse osób poszkodowanych na przeżycie.

Przede wszystkim należy upewnić się, że czynności ratownicze nie wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem utraty życia czy doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dla nas lub innych osób. Podejmowane działania powinny się mieścić w granicach naszych możliwości. W razie konieczności wskazówki, jak udzielić pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki, z wykorzystaniem dostępnych środków, może przekazać nam dyspozytor pogotowia.

Źródło: Renault